yuksek lisans tezi kaynakcada nasil gösterilir

Yüksek Lisans Tezi Kaynakçada Nasıl Gösterilir? Görselli   

Akademik bir çalışmada kullanılan bütün referanslara atıf verilmesi gerekir. Lisansüstü tezler de buna dahildir. Yüksek lisans tezi de diğer kaynaklar gibi kaynakçada gösterilmelidir fakat bu gösterim için farklı usullere göre farklı yazım biçimleri bulunmaktadır ancak istisnaları olsa da genel olarak APA formatında kaynakça hazırlanması istenmektedir.

Detaylar ve bilgi için: info@akademikservis.com

kaynakca duzenleme

Yüksek lisans tezini kaynakçada gösterme aşamaları şöyle sıralanabilir:

1)İlk olarak yüksek lisans tezinin yazarın soyad ve ad biçiminde kaynakçaya eklenmelidir. Bu aşamada kaynak, kaynakçadaki alfabetik sıralamaya uygun sıraya yerleştirilmelidir.

2)Yazara ait soyad ve ad bilgisinden sonra tezin yazıldığı yıl bilgisi eklenmelidir.

3)Tarih bilgisinden sonra italik olarak tezin adı girilmeli ve nokta ile bitirilmelidir.

4)Tez adından sonra tezin türüne yer verilmelidir. Bu bilgi bazen parantez içinde bazen de parantez olmadan verilebilir. Aynı zamanda tez yazım yönergesinde yer alan bilgiye göre yayımlanma bilgisinin belirtilmesi de talep edilebilir.

5)Tez adının yazılmasından sonra, öğrencinin bağlı bulunduğu üniversite ve enstitü bilgilerine yer verilmeli, ardından da şehir bilgisi eklenmelidir. Bu aşama iki şekilde talep edilebilir; önce okul bilgisi, şehir ya da şehir bilgisi: okul bilgisi

Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi Kaynakçada Nasıl Gösterilir?

Yayınlanmamış yüksek lisans tezinin kaynakçada gösterilmesinde bu kaynağın kullanıldığı ve referans olarak kullanıldığı metnin yazım kılavuzu önem taşımaktadır. Yazım yönergesinde yayımlanmamış tez olduğunun belirtilmesi istenmekte ise normal ya da köşeli parantez içinde “yayımlanmamış yüksek lisans tezi” olarak belirtilmesi gerekir. Bu tür bir yönlendirme olmaması durumunda metinde bulunan tezin türünün verilmesi yeterli olacaktır.

İlgili Yayın: Wikipedia Kaynakçada Nasıl Gösterilir?

Apa 7 Formatıyla Word’de Yüksek Lisans Tezini Kaynakçada Gösterme

Apa 7 formatına göre yüksek lisans tezi kaynakçada Yazar soyadı, adı. (yıl). Tez adı [yayımlanmamış tez türü]. Üniversite adı şeklinde gösterilmektedir. Aşağıda APA 7 formatına uygun olan kaynakçada yüksek lisans tezi kullanım biçimine yer verilmektedir:

Keşfedin: Ücretsiz Turnitin

Yüksek Lisans Tezini Kaynakçada Göstermezsek Ne Olur?

Bir tezde kullanılan bütün kaynaklar kaynakça listesinde yer almalıdır. Kullanılan diğer kaynaklar gibi yüksek lisans tezinin de kaynakçada gösterilmesi gerekir. Gösterilmemesi durumunda referans verilen kaynağın eksik olması durumu ortaya çıkar ve bu da etik açıdan önemli bir sorundur.

Kaynakça, makale ve tez düzenleme taleplerini için bize ulaşabilirsiniz. info@akademikservis.com mail adresimizden süreç ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Keşfedin: Kaynakça Nasıl Hazırlanır?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir