anlatim bozuklugu duzeltme

Yazım Yanlışlarını ve Anlatım Bozukluklarını Düzeltme

Yazım yanlışlarını ve anlatım bozukluklarını düzeltme, çalışmadaki dil bilgisi hatalarının tespit edilmesi, düzeltilmesi ve anlamsal olarak kusursuz hale getirilmesi sunulan hizmettir. Özellikle başka bir dile hazırlanan ve tercüme edilerek farklı dillere dönüştürülen çalışmalar için anlatım bozukluklarını düzeltmek zorunlu hale gelir. Dil farkı beraberinde kelimelerin kullanımı noktasında da farklılıkları getirir. Çalışmanın anlamsal olarak bütün olması ve anlam hatalarının olmaması için bu hizmet tercih edilir.

Farklı dillerde hazırlanan çalışmaların dönüştürülmesi sürecinde yazım yanlışları ve anlatım bozukluklarının önlenebilmesi için mutlaka çalışmayı denetleyerek düzenlemek gerekir. Anlatım bozukluğu düzeltme programı gibi arayışlar tam anlamı ile anlatım bozukluklarından kurtulmayı mümkün kılmaz. Anlatım bozuklukları yapay zekanın tam olarak anlayabileceği sorunlar değildir.

Anlatım bozukluğunun fark edilerek paragraf özelinde anlatıma uygun hale getirilmesi alanında uzman bir akademisyen bakış açısını gerekli kılabilmektedir. Bu gibi durumlarda doğrudan düzeltme hizmeti alarak çalışmanızı daha anlaşılır ve okunaklı hale getirebilirsiniz.

 • Yazım yanlışlarının tespiti ve düzeltilmesi.
 • Anlatım bozukluklarının tespiti ve düzeltilmesi.
 • Tez veya makale kuralları çerçevesinde format düzenlemesi.

Yazım Yanlışlarını Düzeltme Hizmeti

Yazım yanlışlarını düzeltme hizmeti bir çalışma hazırlanırken gözden kaçan ve sonunda çalışmanın anlaşılabilirliğini olumsuz etkileyen unsurları ortadan kaldırmak için alınır. Yazım yanlışı beraberinde cümlenin anlamını çok başka bir noktaya taşıyabilir. Bir virgülün doğru kullanılmaması cümlenin anlamını tamamen değiştirebildiğinden olası yazım yanlışlarının düzeltilmesi anlam bütünlüğünü korumak için zorunludur.

Çalışma hazırlanırken gözden kaçan yazım yanlışları, anlatım bozuklukları gibi durumların ortadan kaldırılması için doğrudan yazım yanlışlarını düzeltme hizmeti alabilirsiniz. Çalışmanızın akademik niteliğini korurken daha okunaklı ve daha anlaşılır hale getirmek için hizmet alarak işe başlayın.

Anlatım bozukluğu düzeltme sitesi arayışlarınızda hizmet ihtiyaçlarınız için uzmanlarımız ile tanışın. Anlatım bozukluğuna sebep olan tüm nedenler konusunda detaylı bilgi sahibi olan ve akademik çalışmaları olabilecek en uygun şekilde düzenleyecek uzmanlar ile çalışmanızı güvenle düzeltebilirsiniz.

İlgili Hizmet: Makale Düzenleme

makale duzenleme

Anlatım Bozukluğuna Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

 • Cümlede gereksiz sözcük kullanılması (Aynı anlama gelen birden fazla sözcük kullanılması.)
 • Sözcüğün kullanım yerinin hatalı olması
 • Yanlış sözcük seçimi
 • Deyim ve atasözü gibi özel anlamı olan kullanımların yanlış anlamlarda kullanılması
 • Cümlede mantık hatası yapılması
 • Cümlede sıralama hatası yapılması
 • Cümlenin öğelerinin yanlış sıra ile kullanılması
 • Cümle öğelerinin eksik kullanılması
 • Anlam belirsizliğine neden olacak şekilde kelime kullanımı
 • Çelişki belirten sözcüklerin aynı cümlede bir arada kullanılması
 • Noktalama işaretlerinin yanlış yerde kullanılması

Anlatım Bozukluğu Olduğunu Nasıl Anlarız?

Anlatım bozukluğu olduğunu anlamanın en kolay yolu cümleyi okurken bir karmaşa olup olmadığına bakmaktır. Temelde anlatım bozukluğu dilin yanlış kullanılmasından kaynaklı ortaya çıkan bir sorundur. Anlatım bozukluğu beraberinde anlamayı ve okumayı güçleştirir. Kimi zaman cümlenin öğelerinin yanlış yerlerde kullanılması kimi zaman da noktalama işaretlerinin doğru kullanılmaması anlatım bozukluğuna neden olabilir.

Anlatım bozukluğunu anlamak için anlatım bozukluğuna neden olan başlıca halleri öğrenmek gerekir. Yukarıda maddelendirilen tüm hususlar anlatım bozukluğuna neden olan hususlardır. Anlatım bozukluğu bulma ve anlatım bozukluğunu fark edebilmek için anlatım bozukluğu türlerine hakim olmak şarttır. Anlatım bozukluğundan kaçınmak için cümleleri olabildiğince sade ve açık bir şekilde kurmak gerekir.

İlgili Hizmet: Redaksiyon Hizmeti

Anlatım Bozukluğu Nasıl Giderilir?

Anlatım bozukluğunun giderilmesi ve cümlenin uygun hale getirilmesi için öncelikle anlatım bozukluğunun tespit edilmesi gerekir. Ardından tespit edilen anlatım bozukluğunun giderilmesine yönelik cümle düzenlenmelidir. Anlatım bozukluğu giderildiğinde cümlenin duruluk, açıklık ve doğruluk noktalarında tam olarak ihtiyacı karşılar nitelikte olması gerekir.

Bir cümlenin duruluk noktasında yeterli olması demek cümlede gereksiz sözcük kullanılmaktan kaçınılması ve cümlenin olabilecek en az sözcük ile anlatılmasıdır. Cümlenin açıklık noktasında yeterli olması ise farklı insanlar tarafından farklı şekilde anlaşılmaya kapalı, açık ve anlaşılır bir cümle oluşturulmasıdır. Kişiden kişiye farklı anlamlar çıkarılan cümlelerde anlatım bozukluğu vardır. Cümlenin doğruluk notasında yeterli olması demek ise cümlenin öğelerinin yerinde ve eksiksiz kullanılması anlamına gelir.

Anlatım bozukluğunu gidermek için cümlenin açık, duru ve doğru hale getirilmesi gerekir. Anlatım bozuklukları tespit edildikten sonra her bir anlatım bozukluğu teker teker giderilmeli ve sonunda cümlenin yukarıda bahsedilen üç ana hususu karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmelidir. Böylece anlatım bozukluğu tam anlamı ile giderilebilmektedir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir