Redaksiyon Nedir? Redaksiyon Hizmeti Ücretleri 2024

Redaksiyon, bir metnin anlam bütünlüğünün bozulmadan yazım kurallarına göre düzenlenmesidir. Metnin biçimsel sorunlarının düzeltilmesi, anlamsal olarak zenginleştirilmesi ve okunabilirlik durumunun yükseltmesi için redaksiyon yapılmaktadır. Redaksiyon hizmeti, uzman editörler ve redaktörler tarafından verilmektedir. Günümüzde yapay zeka programları tarafından da yapılabilse de bir uzman tarafından yapıldığında çok daha iyi sonuçlar alınabilir. Yapay zekanın yaptığı düzeltmeler genellikle yazım yanlışlarıyla sınırlı olur. Özellikle anlatım bozukluklarının tespiti için deneyimli bir redaktörün dokunuşları oldukça önemlidir.

Metnin genel olarak okunabilirlik seviyesi redaksiyon işlemiyle artırılır. Metin redaksiyon işlemine tabii tutulunca her anlamda daha düzgün bir forma bürünür. Tüm imlâ hataları düzeltilir. Dilbilgisi hataları tespit edilerek düzenlenir. Ayrıca anlam düşüklüğü, eksik anlatım, yanlış anlatım gibi bozukluklar da giderilir. Böylelikle okunabilirlik açısı ve teknik açıdan kusursuz bir metne dönüşür.

 • Redaksiyon ile çalışmalarınızı yayına hazır hale getirilir.
 • Çalışmanızdaki biçimsel sorunlar düzeltilir.
 • Redaksiyon, bir metnin düzeltilmesi ve yayına hazır hale getirilmesi anlamı taşır.
 • Çalışmanın özü aynı kalarak anlamsal olarak zenginleştirme çalışmaları yapılabilir.
 • Akademik yayınlar için yayın kalitesini arttırma amacı vardır.

Redaksiyon Hizmeti Talepleriniz İçin Buraya Tıklayarak Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.

redaksiyon ucretleri

Redaksiyon Ne İşe Yarar?

Metinlere yapılan redaksiyon hizmeti ile aşağıdaki faydalar sağlanır:

 • Metindeki imla ve noktalama hatalarının düzeltilmesi.
 • Dilbilgisi hatalarının tespit ve düzeltilmesi.
 • Anlatım bozukluklarının düzeltilmesi.
 • Anlam kaymaları, düşük anlam gibi sorunların düzeltilmesi.
 • Metnin anlamsal olarak zenginleştirilmesi
 • Metnin her açıdan yayımlanmaya hazır hale getirilmesi.
 • Okunabilirliğin arttırılması

Redaksiyon Hizmeti

Redaksiyon hizmeti, yapılan çalışmaların teknik hatalarının düzeltmesi ve yayına uygun hale getirilmesidir. Uzman redaktörler ile yapılan hizmet, çalışmalarınızın kalitesini ve kabul oranını arttırır.

Ankara redaksiyon hizmeti en çok akademik makaleler için kullanılır. Bilimsel makalelerin yayına hazırlanması, tez çalışmalarının teslim edilmesi, kitap veya dergi basılması gibi süreçler redaksiyon ile mümkündür. Herkes yazdığı makalede az veya çok teknik hatalar yapabilir. Anlatım bozuklukları, uzun cümleleri olan akademik metinlerde sık görülen hatalardır. İyi bir redaktör metni satır ve kelime bazında analiz ederek tüm hataları tespit edebilir.

makale duzenleme hizmeti

Redaksiyon Nasıl Yapılır?

En basit anlatımıyla redaksiyon, metnin baştan sonra incelenmesiyle yapılır. Bu kapsamda çok fazla hususa dikkat edilmesi gerekir.  Tam anlamıyla bir redaksiyon yapılması için şunlar incelenir:

 • Yazım yanlışları
 • Noktalama hataları
 • Dilbilgisi bozuklukları
 • Anlatım bozuklukları

Redaktör, tüm metni inceler. Bu hususlara dikkat ederek kapaktan kaynakçaya kadar metnin tamamına bakılır. Her satır ve her kelime önemlidir. Redaksiyon sonucunda metin artık yayına girmeye hazır olur.

Redaksiyon, herhangi bir eser üzerinde gerçekleşen bir işlemdir. Metinde bulunan dil bilgisi, imla ve yazım kurallarının incelenmesi redaksiyon sürecinin içinde yer alır. Metinlerin denetlenmesi, cümlelerde anlam bozan unsurların tespit edilmesi, anlam bozulmasına yol açmadan metinde gerekli düzenlemelerin yapılması redaksiyon içinde yer alır.

Redaktör, yazılı metinlerde redaksiyon işlemini gerçekleştirerek metinleri yayına hazır hale getiren kişiye verilen isimdir. Redaksiyon nedir, redaksiyon süreci nasıl devam eder? Sorusu redaktörler tarafından ayrıntılı olarak incelenmelidir. Redaktör metinlerde eksikleri ya da hataları düzeltmekle kalmayıp metinlerde yer alan fazlalıkları da çıkarmaktadır. Makale, kitap ya da dergi gibi çalışmaların bitirildikten sonra dil kurallarına uygun hale getirilmesi ve akıcı bir anlam kazandırılması redaktörler tarafından yapılmaktadır.

Makale Redaksiyon

Farklı makale türlerinin redaksiyona tabii tutulması gerekir. Yaygın şekilde metin redaksiyon talep edilen yazın türleri:

 • Bilimsel makaleler
 • Tez ve bitirme projeleri
 • Akademik dergi ve kitaplar
 • Dergilerde yayımlanmak üzere olan makale ve yazılar

şeklinde sıralanabilir. Bu makale türleri için yapılacak redaksiyon çalışmalarıyla teknik ve anlatım bakımından hatasız yazılar elde edilebilir.

Kitap Redaksiyon

Basıma hazırlanan kitapların bir redaktör tarafından incelenmesi gerekir. Kitaplar söz konusu olduğunda yapay zeka programları çoğu zaman yetersiz kalır. Kitaplarda dilbilgisi ve kurallar kadar anlatım da büyük öneme sahiptir. Bu nedenle de bir insan tarafından okunması ve düzenlenmesi gerekir. Ankara redaksiyon faaliyetlerinin önemli bir bölümü de bu sebeple kitaplar üzerine yoğunlaşmıştır.

Tez Redaksiyon

Tezin yayına hazır hale gelmesi ve yayınlanması için tez redaksiyon hizmeti alınmalıdır. Bunun nedeni çoğu zaman yazarın henüz bir lisans öğrencisi olmasıdır. Buna bağlı olarak çeşitli yazım, noktalama veya anlatım yanlışları yapılır. Benzer durumlar yüksek lisans tezleri için de geçerlidir. Bu sebeplerle de tez redaksiyonu oldukça sık yapılan bir işlemdir. Redaktörlerin en sık yaptığı işlemler arasında tez veya bitirme projeleri önemli bir yere sahiptir.

Redaksiyon Programı Nedir?

İnsan eliyle yapılan redaksiyon işlemleri artık programlar aracılığıyla da yapılabilir. Grammarly, ChatGPT gibi yapay zeka programlarının yaygınlaşması buna zemin hazırlamıştır. Günümüzde farklı yapay zeka platformları metinlerdeki çeşitli hataları bulabilecek kapasiteye sahiptir. Bunlar genellikle yazım ve dilbilgisi yanlışları üzerinde odaklıdır. Geliştirilmiş redaksiyon programlar imla hatalarını da tespit edebilirler. Bununla birlikte yapay zeka programları, anlatım bozukluklarını tespit etmede çoğu zaman yetersiz kalabilirler.

Keşfedin: İntihal Oranı Hesaplama

Redaksiyon Ücretleri 2023 – 2024

Redaksiyon ücretleri, sözcük sayısına göre değişmekle birlikte 100 kelime için ortalama olarak 15 – 20 TL arasındadır. Çalışmanızın kelime sayısına göre redaksiyon fiyatları değişkenlik gösterir. Akademik redaksiyon ücreti için çalışmanızın kelime sayısına bakın. Net bir fiyat teklifi almak istiyorsanız info@akademikservis.com mail adresine mesaj atabilirsiniz. Kitap redaksiyon ücretleri için de bizi arayabilir, mesaj atabilirsiniz.

Çevrimiçi Düzenleme

Online redaksiyon, çevrimiçi ortamda çalışmanızın redakte edilmesi anlamına gelir. Herhangi bir firma ile yüz yüze görüşme yapmadan çevrimiçi olarak redaksiyon yaptırmak için uzman ekibimize güvenin. Ankara redaktör kadromuz ile her zaman yanınızdayız.

Akademik Servis Arşiv: Meta Analiz

Redaksiyon Sürecinde Düzeltme Sıralaması

Bu işlemde ilk olarak metinlerdeki yazım ve imla yanlışları düzeltilir. Sonrasında metinlerde bulunan gereksiz sözcükler çıkarılır. Bu kelimeler çıkarılırken metnin anlam bütünlüğü de bozulmamalıdır. Metinde bulunan anlatım bozuklukları ya da mantık hataları düzeltilerek metinde akıcılık sağlanır.

Redaktör tarafından gerçekleştirilen işlemde en önemli konulardan birisi, düzeltme yapacak kişinin metnin konusuna hakim olmasıdır. Akademik çalışmalar, biyografiler, kişisel sunumlar, biyografi ya da çeviriler bu metinler arasında yer almaktadır.

Genel olarak ifade edilirse, redaksiyon yazılmış bir metin üzerinde gereken düzeltmelerin yapılması anlamına gelir. Redaksiyon nedir, redaksiyon süreci nasıl devam eder? Sorusunda ilk olarak yazılmış bir metne ihtiyaç vardır. Redaksiyon yeni bir yayın üretme değil yazılmış olan metnin düzeltilmesi sürecidir.

Keşfedin: İstatistik Danışmanlık

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir