teknik ceviri

Teknik Çeviri Nedir? Neden Yapılır? 2024 Ücretleri

Teknik çeviri, bilimsel veya herhangi bir konudaki teknik materyallerin çeviri işlemidir. Bu çeviri türünde bir alanla ilgili terminoloji ve argümanlar oldukça önemlidir. Bilgilerin olduğu gibi aktarılması için teknik çevirmenler ile çalışılmalıdır. Herhangi bir İngilizce çevirmen alandaki terimleri bilmediği için teknik çeviri yapamaz. Ülkemizde teknik çeviri faaliyetlerinin uzun bir geçmişi olmasına rağmen günümüzde kamu ya da özel sektörde teknik çeviri çalışma bürosu çok azdır.

Teknik çeviri yaparken; kaynak dili çok iyi bilmenin dışında hedef, teknik yazımı çok iyi bilmesi ve çevrilecek konu alanı hakkında bilgi sahibi olması olması gerekmektedir. Örneğin tıbbi alanda çeviri yapılacaksa tıp bilgisi ve terimleri hakkında bilgi sahibi olmadan yapılan çeviriler kötü sonuçlara yol açmaktadır.

Teknik Çeviri Nasıl Yapılır?

Teknik çeviri yapılabilmesi için teknik bilgi ve alan terminolojisine hakim olunması gerekir. Sadece yabancı dil bilgisi iyi olan kişiler teknik çeviri yapamaz. Çevirmen terimlere yeteri kadar hakim değilse yanlış bilgi aktarımına ve kalitesiz çevirinin ortaya çıkmasına neden olur. Kaliteli, hatasız ve doğru bilgi veren teknik çeviriye sahip olmak için profesyonel tercümanlardan hizmet alınmalıdır.

Teknik Çeviri Fiyatları

Teknik çeviri fiyatları ortalama; Almanca 1000 karakter (180 kelime) çeviri 160 TL, İngilizce çeviri için 1000 karakter (180 kelime) 140 TL’dir. Fiyatlar dilin yaygınlığına göre değişir. Korece çeviri isterseniz 1000 karakteri 185 TL’yi geçebilir. Teknik çeviri, özel alan bilgisi gerektirdiği için normal çevirilerden daha pahalıdır. Birçok kişi dil bilgisi olduğu için akademik çeviri yapabileceğini düşünür fakat yeterli teknik bilgi ve alan terminolojisine hakim olamadığı için istenilen sonuca ulaşamaz. Teknik çeviri ücretleri 2024 bilgisi için info@akademikservis.com mail adresimizden bilgi talep edebilirsiniz.

Teknik Çeviri Hizmeti

Akademik, tez, proje, kitap ve makale çevirisi gibi alanlarda teknik çeviri hizmeti yapılır. İstenilen alan ve konu hakkında yazılar, yeterli derecede uzmanlığa ve terim bilgisine sahip tercümanlar tarafından çevrilir. İngilizce, Fransızca, Osmanlıca ve Arapça dillerinde teknik tercüme yapılır. Tercümesi yapılması istenen metin paragraf paragraf incelenip tercüme yapılır. Metin tamamen çevrildiğinde baştan sona tekrar okunur ve herhangi bir hata olup olmadığı kontrol edilir. Dil bilgisi, terimler ve anlam bütünlüğü itinayla kontrol edilir. Akademik servis olarak tüm süreçte uzman kadromuz ile birlikte yanınızda olacağız.

İngilizce Türkçe Teknik Çeviri

İngilizce Türkçe teknik çeviri yapılırken konunun uzmanına gidilmesi gerekir. Sadece dil bilgisi iyi olan çevirmenler teknik tercümanlık yapamaz. İngilizce teknik çeviri yaparken akademik ya da teknolojik terim ve kavramların bilinmesi gerekir. İngilizce bilinen yaygın dil olmasına rağmen akademik çeviri yapabilen çok azdır ve fiyatı normal çeviriden daha yüksektir. 

Keşfedin: Hukuk Çevirisi

Teknik Çeviri Programı Var Mı?

Teknik çeviri yapan programlar bulunsa da birçoğunda anlam hatası, terim ve konu hakimiyetine bakmadan çeviri yapar. Kaliteli programlarda kullanım ücretlidir. Bunun dışında yapay zeka çeviri programı olan DeepL Translete’i kullanabilirsiniz. Rakiplerine göre daha iyi olsa da hala geliştirme aşamasındadır. Daha iyi verim almak için ücretli sürümü olan DeepL Pro’yu kullanabilirsiniz. Bu programlar doğru sonucu vermemekle birlikte sizi zor duruma sokabilir. Bu yüzden uzman çevirmenler ile çalışmayı tercih etmelisiniz.

Teknik Çeviri Neden Önemlidir?

Teknik çeviri bilimsel ve akademik alanda kullanıldığı gibi teknoloji alanında da kullanılır. Teknolojide teknik belgelerin ve ürün kılavuzları doğru çevrilmediğinde ürünün bozulmasına hatta kullanıcının yaralanmasına neden olabilir. Teknik çeviri farklı dil konuşan insanlar arasında bilgi ve teknoloji transferini sağlar. Teknik çevirinin önemi sayesinde;

  • İşbirliği ve küresel ticareti kolaylaştırır.
  • Akademik ve teknik bilgi kolaylaşır.
  • Güvenlik ve uyumluluk standartları sağlanır.

Keşfedin: Tıbbi Çeviri

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir