yuksek lisans icin ortalama kac olmali

Yüksek Lisans için Ortalama Kaç Olmalı?

Yüksek lisans yapabilmek için gereken ortalama üniversitelere göre değişiklik göstermekle beraber genel olarak 4’lük sistem üzerinden 2 ortalama yüksek lisans için yeterlidir. Bazı üniversitelerin yüksek lisans için baraj olarak belirlediği ortalama 4’lük puanlama sistemi üzerinden 2.50-2.70 olarak değişiklik göstermektedir. Yüksek lisans için başvurulacak okulun web sitesi üzerinden yüksek lisans için gereken şartlara göz atabilirsiniz.

Yüksek lisans başvurusu için ortalamayı olabildiğince yüksek tutmak önemlidir. Ortalamanın belirtilen barajdan yüksek olması yüksek lisansın kabul edilmesi için oldukça önemlidir ve etkilidir. Bu sebepten dolayı yüksek lisans başvurusunun onaylanması için lisans ortalamasını yüksek tutmak kabul edilme olasılığını arttıracaktır.

Yüksek Lisans için ALES Kaç Olmalıdır?

Yüksek lisans için gerekli olan ALES puanı tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisansa bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber; tezsiz yüksek lisansta ALES puanı en az 55, tezli yüksek lisansta ise en az 80 puan gereklidir. Tezsiz yüksek lisansta senato kararı ile belirtilen ALES puanı değişiklik gösterebilmektedir.

makale duzenleme

Yüksek Lisans Formasyon Yerine Geçer mi?

 Yüksek lisans formasyon yerine geçmemektedir. Öğretmenlik yeterlilik belgesi sahibi olmak açısından tezsiz yüksek lisans programını tamamlamış olmak gerekmektedir. Fakat yüksek lisans programları öğretmenlik mesleği alanında olmadığı durumlarda direkt olarak formasyon alınamamaktadır. Özetle yüksek lisansın formasyon yerine geçebilmesi için yüksek lisansın öğretmenlik mesleği alanı ile ilgili olması gerekir.

Keşfedin: Tezde Dipnot Gösterme

Yüksek Lisans Yapan Formasyon Alabilir mi?

Yüksek lisans programını bitirmiş kişiler öğretmenlik alanında formasyon programına başvurarak formasyon belgesi alabilirler. Formasyon başvurusu detayları için yerel eğitim kurumlarına danışabilirsiniz.

Tezsiz Yüksek Lisans Formasyon Yerine Geçer mi?

Tezsiz yüksek lisansın formasyon yerine geçebilmesi için eğitim fakültelerinde açılan Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı ile başvurusu şarttır. Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı haricinde diğer bölümler üzerinden tezsiz yüksek lisans tamamlamak formasyon için yeterli değildir.

Keşfedin: Gözlem Formu

Tezli Yüksek Lisans Formasyon Yerine Geçer mi?

Tezli yüksek lisans programı tamamlamak formasyon belgesi yerine geçmemektedir. Yüksek lisans eğitimi farklı alanlarda olabileceği için öğretmenlik alanları dışındaki yüksek lisanslarda formasyon alma söz konusu değildir. Formasyon, öğretmenlik alanında gerekli bilgi ve becerileri kazandırma amacı ile verilen bir eğitimdir. Bu sebeplerden dolayı öğretmenlik alanı dışında yüksek lisans programları formasyon yerine geçmemektedir.

istatistik danismanlik

Yüksek Lisans Mı Yapmalıyım Yoksa Formasyon Mu Almalıyım?

Yüksek lisans ve formasyon birbirinden tamamen farklıdır bu sebeple ikisi arasında bir yönlendirme yapmak doğru değildir. Yüksek lisans tamamlandığında akademisyen olunurken formasyon tamamlandığında ise öğretmen olunmaktadır. Yönlendirmek yerine karşılaştırarak fikir sahibi olabilmeniz adına aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz:

Yüksek Lisans:

  • Yüksek lisans akademik kariyer ve belirli alanda uzmanlık sağlar.
  • 2 yıl veya daha fazla sürebilir.
  • Araştırmalar, tez ve projeler üzerinden çalışma ve gelişme olanağı sağlar.
  • İleri düzey bilgi ve saha çalışmaları ile beceri sağlar.

Formasyon:

  • Formasyon programı, öğretmenlik üzerinde bilgi ve beceri gelişmesini sağlar.
  • 1 yıl veya 1 yıldan daha az sürer.
  • Formasyon programı sonrasında öğretmenlik için gerekli tecrübeyi stajlar ile sağlar.
  • Öğretmenlik alanında gereken eğitimlerin ve sertifikaların elde edilmesini sağlar.

 İkisi farklı meslekler olduğu ve kişinin beklentilerine göre değişiklik göstereceğinden en uygun tercihi kişinin kendisi seçebilir. Hangi alanda ilerlemek istenildiği ve kariyer hedefinin ne yönde olduğuna göre yüksek lisans mı formasyon mu sorusunun cevabı değişiklik gösterir. Akademisyenliğin ve öğretmenliğin aynı zamanda yüksek lisansın ve formasyonun artıları eksileri göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Proje Kapsamı Nedir

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir