Spss frekans analizi

SPSS Frekans Analizi Nedir? Nasıl Yapılır ve Yorumlanır?

SPSS frekans analizi, istatistiksel analizler yapılırken kullanılan bir yazılım paketidir. Bir veri setinde bulunan değişkenlerin frekanslarını ve dağılımlarını incelemek için kullanılmaktadır. Frekans analizi, bir değişkenin ait olduğu kategori ya da değerin ne sıklıkla veri setinde yer aldığını belirlemeyi sağlamaktadır. Özellikle ordinal ve nominal ölçek türlerinde bulunan değişkenler için tercih edilmektedir.

SPSS frekans analizi yapılırken ilk olarak analiz yapılması istenen değişken seçilmelidir. Ardından seçilmiş olan değişkenin kategorilerinin her birinin ya da değeri, frekansı ya da yüzdesi hesaplanabilmektedir. Böylece veri setinde bulunan belirli bir değişkene ait dağılımlar daha net olarak görülebilmektedir. Şu alanlarda kullanılmaktadır:

  • Anket verilerini analiz etmek
  • Sayısal olan değişkenlerin temel niteliklerini analiz etmek
  • Demografik verileri incelemek

istatistik danismanlik

SPSS Frekans Analizi Nasıl Yapılır?

SPSS frekans analizi SPSS programında üç aşamada uygulanmaktadır:

1.İlk olarak SPSS programında sırayla “analyze”, “descriptive statistics” ve “frequencies” adımları kullanılmaktadır.

spss frekans analizi yaptirma

2.Frequencies menüsü üzerinden açılan yeni pencerede sağ tarafta analiz için kullanılacak değişkenler görüntülenmektedir. İstenen değişkenler sürüklenerek ya da “variable(s)” seçeneği ile analiz ekranına dahil edilmektedir.

3.Frekans analizinden elde edilen sonuçların görüntülenebilmesi için ekranda sol atta bulunan frekans tablolarını görüntüle (display frequency tables) seçeneğinde bulunan tik işareti aktif hale getirilmelidir.

Keşfedin: SPSS Faktör Analizi

SPSS Frekans Analizi Ne İşe Yarar?

SPSS frekans analizi, bir değişkenin genel dağılımının anlaşılması, veri seti örüntülerinin tespit edilmesi ve daha sonraki analizler için bir yaklaşım geliştirilmesi için kullanılmaktadır. Frekans analizi istatistik teknikleri için bir temel meydana getirmektedir.

İlginizi Çekebilir: SPSS Veri Girişi Nasıl Yapılır?

SPSS Frekans Analizi Örneği

Adım 1: Veri setine tüm veriler girildikten sonra analyze kısmından “descriptive statistics” ve “frequencies” seçilir.

Adım 2: Ardından açılan sayfada frekansları hesaplanmak istenen değişkenler seçilir ve istatistik değerine, daha sonra da charts seçeneğine tıklanarak istenen düzenlemeler yapılır.

Adım 3: İstenen ayarlamalar yapıldıktan sonra “ok” işaretlenir ve sonuçlar sayfası açılır. Burada istenen veriler tablolar halinde görüntülenebilir.

SPSS Frekans Analizi Yorumlama Nasıl Yapılır?

Frekans analizinde SPSS ilk tabloda kayıp (missing) ve mevcut gözlem sayıları (valid) verilmektedir. Tabloda gözlem sütunu sayıları frequency ile, kayıp veriler de eklenmiş olarak percent sütununda yüzdelik değerleri görülmektedir. Kayıp veriler hariç tutularak verilen yüzdelik değerleri için valid percent, toplam yüzdelik değerleri ise cumulative percent kısmında gösterilmektedir. Analiz sonucunda elde edilen değerlerin yorumlaması şöyledir:

  • İlk olarak analiz edilen değişkene ait genel dağılıma bakılmalıdır. Hangi değerlerin ve kategorilerin nadir ve sık olma durumu belirlenir. Böylece veri setinde bulunan değişkenin yaygınlık durumunun anlaşılması mümkün olacaktır.
  • Frekans tablosunda yer alan değer ve kategorilerin yüzdesi ve değerlerinin hangilerinin en düşük ve en yüksek frekansta olduğu tespit edilmelidir.
  • Frekans analizinin daha net ve somut olabilmesi için grafikler kullanılabilir.
  • Yapılan analiz çerçevesinde hangi kategorilerin daha önemli olduğu tespit edilmelidir.
  • Araştırmadan elde edilen sonuçlar ile analiz sonuçları karşılaştırılmalıdır. Analiz sonucunda elde edilmiş olan frekanslar araştırmadaki temel bulguları ya da değişkenlerin arasındaki ilişkinin anlaşılmasını sağlamaktadır.
  • Sonuçlarda farklı değişken gruplarının arasındaki örüntüler ve farklılıklara göre yorum yapılmalıdır.

Bilgi Verici İçerik: SPSS Açılımı

SPSS Frekans Analizi Yaptırma

SPSS frekans analizi özellikle değişkenlerin durumunun, sıklığının anlaşılması bakımından önem taşımaktadır. Bu analizin özellikle yorumlama aşamasında dikkatli hareket edilmesi, analiz sonuçlarının ve yorumların isabetli olması bakımından önemlidir.

SPSS Frekans analizi doğru şekilde yapılmadığında sonuçlar yanıltıcı ya da yetersiz olabilmektedir. Siz de hangi alanda ve hangi verilerle bir frekans analizi yaptırmak istediğinizi belirledikten sonra uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz. Veri setinizi güvenle paylaşabileceğiniz ve güvenilir analiz sonuçları alabileceğiniz gibi, detaylı analiz yorumlamaya yönelik de hizmet alabilirsiniz. Veri analizinde doğru hareket edebilmek ve güvenilir sonuçlara ulaşmak için siz de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Keşfedin: SPSS Anova Testi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir