iThenticate Nedir? iThenticate Raporu Nasıl Alınır?

iThenticate, özellikle akademik alanda ve yayıncılık sektöründe kullanılan bir benzerlik tespit yazılımıdır. Bu araç sayesinde metinlerde bulunan benzerlikler tespit edilmekte, metinlerin özgünlüğü test edilmektedir. Özellikle akademik yayınlar, tez önerileri, tezler ve diğer içeriklerin orijinalliğinin tespitinde kullanılmaktadır.

iThenticate raporu alınabilmesi için öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturulması ve daha sonra kontrol yapılacak olan metnin sisteme yüklenmesi gerekir. Yükleme işlemi sonrasında kendi veri tabanında bulunan diğer akademik metinlerle kıyaslayarak benzerlikleri tespit etmektedir. iThenticate raporu alınabilmesi için ücretli üyelik gerekmektedir, bununla ilgili detaylı bilgiye resmi web sitesi üzerinden ulaşılması mümkündür.

 

iThenticate Ücretsiz Nasıl Kullanılır?

iThenticate ücretli olarak sunulan bir hizmettir ve ücretsiz kullanımı yalnızca akademik kurumlar, yayınevleri, araştırma kuruluşları gibi aboneliklerle sağlanmaktadır fakat kotalı veya sınırlı bir erişimle yükseköğretim kurumlarında ücretsiz iThenticate raporu alma mümkündür.

Alternatif bir intihal rapor yazılımı için Turnitin de kullanılabilir ancak o da ücretli bir programdır. Çevrimiçi olarak ücretsiz olarak benzerlik kontrolü yapılabilene programlar ise verdiği sonuçlarda gerçek oranı yansıtamayabilir.

turnitin intihal raporu al

iThenticate Raporu Nasıl Alınır?

iThenticate raporu alınabilmesi için bir kullanıcı adı ve şifreye gereksinim bulunmaktadır. Bu öğrencilerin kendi üniversitelerine bağlı kütüphanelerinden ya da danışman hocalarından temin edebilecekleri bir bilgidir.

1.Kullanıcı adı ve şifre girişi için iThenticate sisteminde “Login” kısmına tıklayın ve kullanıcı bilgilerini girin.

2.Açılan sayfada “Upload a file” kısmını tıklayın, temel bilgileri girin ve yüklenecek olan dosyayı seçin.

3.Yükleme yapıldıktan sonra en üst sırada beklediğiniz rapor “saving” olarak görünecektir.

  1. Son aşamada “saving” yazan kısımda yüzde olarak benzerlik oranı görünecektir.
  2. Kaynakçanın dahil edilmemesi için ise benzerlik raporunda sağ tarafta bulunan “exclude bibliography” kısmı aktif hale getirilir.

  1. istenen filtrelemeler yapıldıktan sonra rapor bilgisayara pdf formatında indirilebilir ve benzerlikleri farklı renklerle gösterilmiş olan metinde nerelerde benzerlikler olduğu kontrol edilebilir.

iThenticate Ücretli Mi?

iThenticate ve Turnitin benzerlik tespiti programları üniversitelerde ücretsiz olarak kullanılmaktadır ancak akademik alanda bir kadrosu olmayan kişiler ya da kullanıcı bilgilerine sahip olmayan kişiler için ücretli abonelik gerekmektedir, ücretsiz iThenticate alınması başka şekilde mümkün olmamaktadır.

iThenticate Üniversite Verir Mi?

iThenticate programı lisans anlaşmaları gereğince Dr. Ve üstü unvana sahip olan kişiler tarafından üniversitelerde kişisel yayınların analiz edilmesi için kullanılabilmektedir. Bunun yanında dergi editörleri tarafından da bu programın kullanılması mümkündür. Programın öğrencisi olduğunuz üniversitede verilip verilmediğini enstitüden ya da danışmandan öğrenmek mümkündür.

Ithenticate Yüzde Kaç Olmalı?

iThenticate oranı kurumdan kuruma değişmekle birlikte genellikle dergilerde yayımlanacak makaleler için %20 ve altı benzerlik oranı normal kabul edilmektedir. Dergilerin kendilerine ait intihal oranına kendi web sitelerinden ulaşılması mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Redaksiyon

Ithenticate Öğrenciler Kullanabilir Mi?

Kurumların her birinin iThenticate kotası bulunmaktadır, akademisyenler istedikleri taktirde kullanıcı bilgilerini öğrencileri ile paylaşıp rapor almalarını sağlayabilmekte, ya da öğrencilerinin çalışmaları için kendileri rapor almayı tercih edebilmektedir.

Turnitin Mi İthenticate Mi?

Turnitin’de iThenticate’de benzerlik oranının öğrenilmesi için ulusal ve uluslararası alanda kullanılmakta olan yazılımlardır ve güvenilir sonuçlar elde edilmesini sağlarlar. Bazı kurumlar Turnitin ile alınan raporları kabul ederken bazıları iThenticate raporu talep etmektedir. Turnitin daha çok tez ve tez önerilerinde kullanılırken iThenticate sıklıkla sağlık alanındaki çalışmalarda tercih edilmektedir. Veri tabanlarının farklı olması sebebiyle iki programdan alınan benzerlik sonuçları değişiklik gösterebilmektedir. Turnitin gibi iThenticate Türkçe ve yabancı dilde yazılan çalışmaların benzerlik oranı tespitinde tercih edilebilir.

Keşfedin: İstatistikte Değişken Türleri

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir