Kavram Olarak Benzerlik

Hiçbir öğrenci ya da akademik personel bilimsel hırsızlık yapma niyetinde değildir ve olmaz da yalnızca yapılan akademik çalışmalar bilimsel nitelik taşıdığı için birikimi gerektiren ve ifade eden yazıları oluştururlar. Bu nedenle yapılan çalışmalar ifade edilirken hazırlanan akademik çalışmaların bilimsel bir yapıya sahip olması için çalışılan alanla ilgili önceden yapılmış çalışmalardan örnekler gösterilir. Bilimsel çalışmayı desteklemek amacıyla önceki çalışmalardan yararlanılırken bazı hatalar yapılmaktadır. Bu hataların başında yanlış alıntılama yapılması gelmektedir. Yanlış uygulanan kaynağa ve kişiye alıntı başınızı ağrıtabilir. Bu yüzden alıntı ve kaynak gösterme nasıl yapılır, bunu çok iyi bilmeniz gerekir.

Başka bir hata da bilerek yapılan aşırmadır. Öğrencilerin kolaycılığa kaçmaları, yakalanmayacağını varsayması, yapması halinde yaptırım ile karşılaşmayacağına inanması bunun için birkaç neden olarak gösterilebilir.

Akademik çalışma yapan insanların çalışmalarında bu gibi hataları yapmalarının temel nedenleri intihalin ne olduğunu ve nasıl engelleyeceklerini bilmemeleridir. Bu sebeple soyut değil somut şekilde izah edilmesi gerekmektedir:

1- Zaman yetersizliği: Tez çalışması hazırlarken en sık rastlanan sorunlardan biridir. Zaman yönetimi günümüzde çok önemli bir yere sahiptir ve birçok öğrenci bu konuda zorluklar yaşıyor. Özellikle yoğun çalışma hayatı olan öğrenciler veya ilk kez tez yazacak olanlar zaman konusunda çok sorun yaşıyorlar.
2- Yeterli ve gerekli kaynak sorunu: Tez çalışması hazırlarken yeterli ve gerekli kaynak bulma sorunu her zaman yaşanabilir. Kaynak araştırması yapmak çok zaman alıcı ve profesyonel bir iştir. Alıntılama nasıl yapılır bunu bilmeniz önemlidir. Yapılan en büyük hata ise alıntı yapılan yazar ile ilgili atıfta bulunup ancak kaynakları vermemek ya da gizlemek olarak gösterilebilir.
3- Bilgi eksikliği: Bir konuda bilgi sahibi olmak en önemli etkendir. Ben alıntımı yaptım demeniz sizi haklı duruma çıkarmaz. Bunun yanında yazınızda sürekli aynı kişiden, eserden alıntı yapmanız, yeni düşünce ortaya koymamanız da intihal sebebi olacaktır.

Yapılan çalışmanın intihal olmaması yapılan çalışmanın sağlam temellere oturtulması adına tek kaynaktan değil birden çok kaynaktan yararlanılması gerekmektedir. Bunun yanında ulaşılan verilere akademik çalışmayı yapan kişilerin bilgi ve birikimlerini de ortaya koymak amacıyla hazırladıkları literatüre kendi yorumlarını da katmaları gerekmektedir. Dolayısıyla yapılan akademik çalışmanın daha önceki çalışmalara benzerliğinin olmaması ve daha özgün olması için çalışmanın benzerlik oranının düşürülmesi gerekmektedir.

Benzerlik oranını düşürmek için yapmanız gereken alıntıları birebir almamak, kelimeleri değiştirerek yazmaktır. Aynen aldığınız cümleler yüksek benzerlik olarak karşınıza çıkar. Okuduğunuzu özetleyerek yazarsanız bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Bunun yanında intihalin ne olduğunu, metin içi kaynak göstermeyi ve kaynaçayı yazmayı öğrenmeniz gerekir. Benzeyen yerleri özet çıkararak tekrar yazabilirsiniz. Özet çıkarırken, konu sabit kalmalı başka anlamlara yer verecek düşünceler yazılmamalıdır.

Keşfedin: SPSS Veri Girişi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir