Akademik Çeviri yaptırırken nelere dikkat etmeliyim ?

Akademik çeviri, üst düzey bir çeviri işlemidir. Akademik çalışmaların çevirisi söz konusu olduğu için normal çeviriden farklıdır. Akademik çalışmaların yenilenmesi mümkün olmadığından bunların hatasız olması gerekmektedir. Çeviri yapacak kişinin akademik çeviri konusunda tecrübeli olması çevirinin hatasız olması için zaruridir.

Hangi akademik alanlarda çeviri hizmeti alabilirim?

Yüksek lisans ve doktora tezi çevirileri, makale, ödev, bildiri gibi akademik çalışmaların çevirisi akademik çeviri kapsamındadır.  Akademik olarak hazırlanmış bütün çalışmaların hangi alanda olursa olsun çevirisi yapılabilir. Kısaca akademik çalışmaların çevirileri bu kapsamdadır. Akademik çeviri genellikle ingilizce dilindedir çünkü bilim dili olarak ingilizce esas alınmaktadır.

Akademik çeviriyi kimlere yaptırmalıyım?

Akademik çalışmalarda intihal olmaması ve benzerlik oranının düşük olması önemli olduğundan bunun bilincinde olarak işlem yapılmalıdır. Çeviri yapılırken google translate gibi sitelerin kullanılmaması, çevirinin herhangi bir dijital ortamda paylaşılmaması da göz önünde bulundurulmalıdır. Akademik çeviri, bu alanda uzman tercümanlara yaptırılmalıdır. Yapılan çevirilerin mutlaka uzman elinden geçmesi gerekir, akademik alanda profesyonel ekibimizle çevirilerinizi yapmaya hazırız.

Akademik çeviri yaptırırken ne gibi özellikler aranmalıdır?

Yaptıracağınız çevirinin bilimsel bir araştırma niteliği kazandığı için yapacak kişinin özenle yapması gerekir. Çeviriyi yapan tercüman akademik dile hakim ve uzman olması gerekir. Örneğin sağlık alanında yapılacak çeviri sağlık alanına hakim uzman tercümanlar tarafından yapılmalıdır. Dolayısıyla eğer akademik olarak hakim olmayan tercümana yaptırılması çalışmanın boşa gitmesi anlamına gelebilir. Akademik çeviri yaptırırken yaptığınız çalışmanın olduğu gibi aktarılması gerekir. Dolayısıyla bu hizmeti ancak akademik dile hakim tercümanlar sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir