tez-duzenleme-nedir

Tez Düzenleme Nedir?

Tez düzenleme, yapılan araştırmanın yazım aşamasında enstitünün belirlediği kılavuza, şablona uygun hale getirilmesi demektir. Enstitüler; lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden yaptıkları bilimsel araştırmaları tez yazım kılavuzuna göre yazmalarını ister. Öğrencileri içerikten sonra en çok uğraştıran tez düzenlemesi ve redaksiyondur. Danışmanların da en önem verdikleri konu tezin düzenidir. Bu nedenle tez düzenlemesi ve redaksiyon içerik kadar önemlidir.

Tez düzenleme neden önemlidir?

Tez yazma süreci oldukça zor ve zahmetli bir konudur. Bu süreçte araştırmalar yapmak, kaynaklar taramak, yeni bilimsel metinler ortaya çıkarmak gerekmektedir. Tezinizde yer alacak bu metinler bilimsel yazım kurallarına göre yazılmalıdır. Tez yazım kurallarına göre yazılmayan çalışmanız kabul edilmeyebilir.

İşte  tam bu aşamadan sonra  içerik hazırlamaktan daha  zor ve stresli bir süreç başlar. Aylarca uğraştığınız çalışmanızın basit nedenlerle reddedilmemesi tez düzenlemenin önemini ortaya koymaktadır. Tez düzenleme emeklerinizin gerçek değerini bulması için çok önemlidir. Tez düzenleme, çalışmanızın kapağından kaynakçasına kadar profesyonel bir ekip tarafından gözden geçirilmesi demektir.

Tez düzenleme nasıl yapılır?

Tezinizin düzenleme aşamasında size en büyük yardımcı olan, tez  kurallarını içeren kılavuzdur. Bazı öğrenciler tez yazım kılavuzunu anlamayabilirler. İşte bu aşamada üniversitedeki danışmandan yardım alınması gerekir. Bu mümkün olmadığında örnek bir tez bulmak gerekecektir. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise bulacağınız  örnek tezin okuduğunuz üniversiteye ait olmasıdır. Çünkü her üniversitenin belirlemiş olduğu  tez yazım kuralları aynı olmayabilir.

Yapılan araştırmanın bilgisayar ortamına aktarılması ve kılavuza uygun hale getirilmesi sanıldığı kadar kolay değildir. Araştırmanıza yoğunlaşmışken bir de bu teknik işlerle uğraşmak sizleri fazlasıyla yoracaktır. Bu süreçte sizlere yardımcı olmak isteriz. Siz içerik hazırlamak için zaman harcarken bizler de sizin için tezinizi düzenleyebiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir