spss korelasyon analizi

SPSS Korelasyon Analizi Nedir? Örnekleri ve Yorumlama

SPSS korelasyon analizi, iki değişken arasında bulunan ilişkinin ölçümü için kullanılan bir istatistiksek analiz tekniğidir. İki değişken arasında bulunan ilişkinin düzeyi korelasyon analizi kullanılarak anlaşılmaktadır. SPSS analiz programı bu analizin yapılabilmesine uygun bir arayüz sunmaktadır.

Korelasyon analizi genel itibarıyla Pearson Korelasyon Katsayısı aracılığıyla yapılmaktadır. Bu katsayı, iki sürekli değişken arasında bulunan doğrusal ilişkiyi ölçmektedir ve -1 ile 1 arası bir değere sahiptir.

SPSS korelasyon analizi talepleriniz için bize yazın: info@akademikservis.com

spss veri analizi yaptirmak istiyorum

SPSS Korelasyon Analizi Nasıl Yapılır?

SPSS korelasyon analizi şu şekilde yapılmaktadır:

 1. Analiz (analyse) menüsünden korelasyon seçeneği belirlenir.
 2. İki değişken seçilir.
 3. Korelasyon katsayıları arasından hangisinin görülmek istendiği belirtilir.
 4. Ok ile analiz başlatılır.

Elde edilen sonuçlar seçilen korelasyon katsayılarını ve istatistiksel verileri içeren bir pencerede görünür. Bu sonuç iki değişkenin arasındaki ilişkinin yönü ve gücünün yorumlanmasında kullanılmaktadır.

Korelasyon Analizi ne İşe Yarar?

SPSS veri analizi yapılırken kullanılan bir yöntem olan korelasyon analizinin faydaları;

 • İki değişken arasındaki ilişkinin anlaşılmasını sağlamak için (örneğin bir ürün ve fiyatın değerlendirilmesi) kullanılmaktadır.
 • İki değişken arasındaki korelasyon bir değişkene ait değerin bilinmesi durumunda diğer değişkenin durumunun tahmin edilmesine ilişkin katkı sağlamaktadır.
 • Bir değişkenin diğeri ile ilişkisinin kontrol edilmesinde de korelasyon analizi kullanılabilmektedir.

SPSS Korelasyon Analizi Örnek

Korelasyon analizi karşılıklı iki değişken arasındaki karşılıklı ilişkinin tespiti için kullanılmaktadır. Örneğin “müşteri tatmini ile müşteri memnuniyeti birbiri ile ilişkilidir” dendiğinde bu korelasyon analizidir. Korelasyon analizi iki değişkenin ilişkili olması durumunda yapılması gereken analizdir. Korelasyon analizi yapılırken şu aşamalar uygulanmaktadır:

Ardından çıkan ekranda test edilmesi istenen değişkenler seçilmelidir:

“Ok”a basıldıktan sonra seçilen değişkenlerle ilgili tablo şu şekilde görünecektir:

Çift yıldız olması durumunda ve tek yıldız olması durumunda değişkenler arasındaki veriler farklı yorumlanmaktadır. Elde edilen sonuçlarda verilerin başında eksi işareti bulunması, değişkenler arasında negatif ilişki bulunduğu anlamına gelmektedir.

Korelasyon Analizi Nasıl Yorumlanır?

Korelasyon analizinden elde edilen sonuçların yorumlanmasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri korelasyon katsayısı değeridir. Bu değer değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü belirtmektedir.

Korelasyon negatif ya da pozitif olabilir. Negatif korelasyon bir değişken artarken diğerinin azaldığını göstermektedir. Pozitif korelasyon ise bir değişkende artış olduğunda diğerinde de olduğunu göstermektedir.

Korelasyon katsayıları ±1’e yaklaştığı düzeyde güçlüdür. Korelasyon analizi yorumlama şu şekilde yapılabilir:

 • r<0.20 ve ilişkinin bulunmadığı veya zayıf olan ilişkiyi gösterir.
 • 0.20-0.39 arasında bulunan değerler zayıf ilişkiyi gösterir.
 • 0.40-0.59 arasında bulunan değerler orta düzeyde ilişkiyi gösterir.
 • 0.60-0.79 arasında bulunan değerler yüksek düzeyle ilişkiyi gösterir.
 • 0.80-1.0 ise çok yüksek bir ilişkinin bulunduğunun göstergesidir.

Korelasyon analizi P değeri ise korelasyonun anlamlılık düzeyinin saptanmasında kullanılmaktadır. Korelasyon katsayısının örnek bir yorumuna aşağıda yer verilmektedir:

Korelasyon nedensellik ilişkisinin göstergesi değildir. İki değişken arasında yer alan korelasyon bu değişkenlerin birbiri ile ilişkisinin göstergesidir. Bu yüzden başka analizlerle sonuçların desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Keşfedin: Ölçek Türleri Nelerdir

Pearson Korelasyon Analizi Ne Demek?

Pearson korelasyon analizi, iki değişken arasındaki ilişkinin ölçümünde kullanılan bir istatistik aracıdır. Pearson katsayısı “r” ile gösterilmektedir ve değeri -1 ile 1 arasındadır:

Korelasyon Analizi Yaptırma

Akademikservis.com, alanında uzman ekibi ile spearman korelasyon analizi, pearson korelasyon analizi desteği sunan güvenilir bir firmadır. Verilerin SPSS programına girilmesi, analiz edilmesi, yorumlanması ve sonuçlandırılması aşamalarının tamamında hizmet alabileceğiniz akademikservis.com, aynı zamanda verilerinizin hem giriş hem de yorumlama aşamalarında güvenilir ve doğru sonuçlar edinmesine yardımcı olmaktadır. Korelasyon analizi yorumlama hizmeti ve diğer hizmetler için fiyat teklifi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kaynakça Nasıl Hazırlanır?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir