İntihal Oranı Nasıl Ölçülür?

İntihal oranı tespiti için piyasada pek çok özel program kullanılmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan birisi de Turnitin intihal programıdır.Bu program üniversitelerin genelinde kullanılan bir intihal tespit programıdır. Sunduğunuz tezin veri tabanlarındaki yazılı kaynaklar ile karşılaştırılmasını yaparak. Benzer olan kısımlar tespit edilir. Tespit edilen benzer kısımların intihal olup olmadığı ortaya çıkar.

İntihal Nasıl Düşürülür?

Öncelikle tezinizde kullandığınız alıntıları ve kaynakları belirtmeniz gerekir. Bu konuda öncelikle teslim edeceğiniz kurumun kaynak gösterme ölçütlerini öğrenerek o kurallara bağlı kalmanız gerekir. Dolayısıyla başka bir eserden yararlanılarak yapılan bir çalışma intihal olarak kabul görülmektedir. Aldığınız cümleyi tırnak içerisinde kullanıp aldığınız kaynağı belirtmenizde fayda var.

İntihal  düşürmek için dikkate almanız gereken diğer konu ise başkasına ait olan cümlenin değiştirilerek kullanımında anlam bozukluklarına dikkat etmek gerekir. İntihal olarak kabul edilmesede anlam itibariyle intihal olacaktır. Yani intihal olmaması için kullanacağınız her cümlenin tamamen size ait olması gerekir. İntihal olmaması için yapmanız gerek diğer bir husus ise araştırma yaptığınız kaynaklardan kelimeleri harmanlayarak kendinize ait cümleleri tezinizde yansıtmanız gerekir.

Tezinizi teslim etmeden önce mutlaka zamanında intihal raporu almanız gerekmektedir. Geç alınan rapor ödevinizin ertelenmesine sebep olmaktadır. Aldığınız turnitin intihal raporu’na göre araştırmalar yapıp cümleleri ona göre değiştirmeniz gerekir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise Üniversitenizde alacağınız veya ücretsiz olarak kullanılan intihal tespit programlarının veri tabanına kaydetme özelliği açık olabilir. Bu yüzden sisteme tekrar yüklediğinizde intihal oranı yüksek çıkabilmektedir.Bunun için size tamamen orjinal Turnitin intihal raporu vermekteyiz.

İntihal Nasıl Düsürülür ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir