intihal-tespit-intihal-dusurme

İntihal Düşürme Yöntemleri Kullanılarak İntihal Nasıl Düşürülür?

Tez yazımında ya da bilimsel çalışmalarda kaynak göstermeden alıntı yapmak genel olarak intihal yapmak olarak tanımlanmaktadır. İntihal Nedir? İntihal, başkasının düşüncelerini kendi düşüncemiz gibi göstermektir. Literatür taraması yapıldıktan sonra metin içinde ve kaynakça kısmında faydalanılan tüm referansların verilmesi ve uygun şekilde gösterilmesi gerekir. Bunun yapılmaması akademik hırsızlık olarak görülmektedir.

İntihal konusunda intihal oranı nasıl düşürülür? Sorusu ile yanlışlıkla yapılan intihallerin önüne geçilmeye de çalışılmaktadır. Yoksa intihal düşürme hileleri ile düşük benzerlik oranı elde edilirken çalışmanın kalitesinin düşürülmesi etik olmayan bir durumdur. Burada dikkat edilmesi gereken konu, intihal programına yakalanmamak değildir. Çeşitli intihal düşürme hileleri ile intihal programına yakalanmamak mümkündür. Fakat bu hileler intihal oranını düşürse bile intihali yok etmez. 

İntihal Programı Nasıl Çalışır?

Günümüzde teknoloji sayesinde bir metinde intihal olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Bir çalışmada intihal olup olmadığı veya intihal oranı, intihal tespit programları ile incelenmektedir. Kontrol edilecek metin, intihal kontrolü yapan intihal tespit programlarına yüklenerek kısa sürede orijinal olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Bu programlar benzerlik kontrolü neticesinde bir intihal raporu sunmaktadır. İntihal raporu ile çalışmanın başka kaynaklarla ne derece benzeştiği (benzerlik oranı) ve hangi kısımların benzerlik gösterdiği anlaşılabilmektedir.

İntihal programları denilince çoğu zaman akla bilgisayara indirilebilen yazılımlar gelmektedir. Fakat intihal programları bu şekilde çalışan programlar değildir. İntihal tespit programları çevrim içi çalışan programlardır. İntihal tespiti için bu programların web sitesine gidilmeli ve benzerlik kontrolü yapılacak metin buraya yüklenmelidir. İntihal tespit programlarını kullanabilmek için bunların internet sitelerinden üyelik alınması gerekmektedir. Bunun için ücretsiz intihal programı arayışları karşılıksız kalmaktadır.

İntihal Oranı Nasıl Ölçülür? İntihal Programı Ne İşe Yarar?

İntihal programları bir metinde intihal olup olmadığını tespit etmeye yarar. Bunu, ulaşabildiği çevrim içi ve çevrim dışı kaynakları tarayarak yapar. İntihal tespit programları ile incelenen metinler için intihal raporu çıkarılmakta ve bu raporda çalışmaya ilişkin intihal oranı yer almaktadır. İntihal oranı tespiti için birçok intihal tespit programı bulunmaktadır. Turnitin intihal programı intihal tespitinde kullanılan programlar arasında en çok tercih edilenidir. Turnitin programı, üniversitelerin çoğunda kullanılan bir intihal tespit programıdır. Sunduğunuz tezin veri tabanlarındaki yazılı kaynaklar ile karşılaştırılmasını yaparak benzer olan kısımları tespit etmektedir. Böylelikle benzerlik tespit edilen kısımların intihal olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Akademik bir çalışmanın intihal oranı için turnitin programı tercih edilmelidir. Bunun en büyük sebebi, üniversitelerin turnitin intihal programını tercih ediyor olmasıdır. Çünkü intihal tespit programları, intihal oranını hesaplarken yüklenen metin ile kendi veritabanlarındaki metinleri ve interneti taramaktadır. Üniversiteler turnitin programını tercih ettiği için başka intihal programlarının turnitindeki tez ve ödevlere ulaşması imkansızdır. Bu sebeple doğru bir intihal oranının yer aldığı intihal raporu için turnitin programı tercih edilmek zorundadır.

İntihal Programına Yakalanmama

Ücretsiz intihal programı arayanlar ücretsiz belli sözcük sayısına kadar yararlanabilecekleri sitelere ulaşabilirler. Ama unutulmamalıdır ki ücretsiz yararlanılacak intihal tespit programlarında yüklediğiniz metinlerin güvenliği konusunda endişelenebilirsiniz. Ayrıca intihal programları benzerlik kontrolü için kendi veri tabanlarını ve interneti taradıkları göz önünde bulundurulduğunda, herkes bu programları kullanmadığı için ücretsiz intihal programı ile intihal kontrolü google’da arama yapmaktan farksız hale gelebilmektedir.

Yazımızı okuduysanız Turnitin ücretli mi? Sorusunun cevabını verebilirsiniz. Turnitin intihal programı ücretsiz değildir. Dünya genelinde çok yaygın kullanılan bir intihal tespit programı olan turnitin ücretli hesap alınarak kullanılabilmektedir. Turnitin programı ücretli olmasının yanında herkesin kullanamayacağı bir intihal programıdır. Yalnızca üniversiteler gibi eğitim kurumlarının yararlanabildiği turnitin için yıllık binlerce dolar ödeme yapılması gerekmektedir.

İntihal Düşürme Yöntemleri

Tezinizi yazarken dikkatli olduğunuz takdirde, intihal nasıl düşürülür? sorusuna gerek kalmamaktadır. Tez, makale veya herhangi bir akademik çalışmada intihal düşürme çalışması yapmadan önce intihalden kaçınma yollarını denemeniz gerekir. Çalışmanızda intihal olmaması için en başında intihal yapma niyetinde olmadığınızı göstermelisiniz. Çoğu kişi bilmeden intihale düşmektedir. Bunun için intihal nedir? Sorusunu cevapladığımız yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca intihal ile benzerlik oranının arasındaki farkın anlatıldığı ve intihalin nasıl önleneceğine ilişkin yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

İntihal düşürme yöntemlerini merak eden kişiler, intihalin iyi bir şey olmadığını biliyor ve intihal düşürme yoluyla bu sıkıntıdan kurtulmak istiyor demektir. İntihal programına yakalanmamak için elinizden geleni yaptınız ama yine de tez benzerlik oranınız yüksek çıktı ise intihal düşürme yöntemlerini uygulamanız gerekir. Tezde, ödevde intihal sorunu ile karşı karşıya iseniz 5 adımda intihal sorunundan kurtulabilirsiniz. Bu yazımızla 5 adımda intihal düşürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 1. ve 2. adımda intihalden korunmak yapmanız gerekenlere yer verilmekte; 3, 4 ve 5. adımda ise çalışmanızda intihal var ise benzerlik oranı yüksek çıkmış ise intihal oranı düşürme amacıyla yapmanız gerekenler yazmaktadır. Tez benzerlik oranınız yüksek ise 3, 4 ve 5. adımı uygulamalı ve istenilen orana düşene kadar bunu tekrar etmelisiniz.

1.  İntihal ne demek olduğu bilinmeden intihal düşürmek mümkün değildir

İntihal düşürmek için ilk dikkat edeceğimiz şey benzerlik oranının düşük olmasıdır. Bunun için öncelikle tezinizde kullandığınız alıntıları ve kaynakları belirtmeniz gerekir. Bu konuda teslim edeceğiniz kurumun kaynak gösterme ölçütlerini öğrenerek o kurallara bağlı kalmanız uygun olacaktır. Başka bir eserden yararlanıp kaynak gösterilmeyen bir çalışma intihal olarak görülmektedir.

2. En iyi intihal düşürme yöntemi intihalden kaçınmaktır

İntihal  düşürmek için dikkate almanız gereken diğer konu ise başkasına ait olan cümlenin değiştirilerek kendi cümlelerinizle yeniden yazılmasıdır. Yani intihal olmaması için kullanacağınız her cümlenin tamamen size ait olması gerekir. İntihal olmaması için dikkat edilecek diğer bir husus ise araştırma yaptığınız kaynaklardan kelimeleri harmanlayarak kendinize ait cümleleri tezinizde yansıtmanızdır. Tabi bunları yaparken yararlandığınız kaynaklara atıf yapmayı unutmamalısınız.

3. İntihal raporu almadan intihali düşüremezsiniz

Tezinizi teslim etmeden önce mutlaka intihal raporu almanız gerekmektedir. Böylece tezinizin benzerlik oranını öğrenebilir, intihal düşürmeye yönelik çalışabilirsiniz. İntihal raporunu ne kadar erken almanız o kadar avantajdır. Eğer tezinizin intihal oranı yüksek ise kısa zamanda bunu düşürmeniz mümkün olmayacaktır.

4. İntihal raporu intihal düşürme konusunda en büyük yardımcıdır

İntihal raporunda tezinizin benzerlik oranı ve hangi cümlelerin hangi kaynaklarla benzer olduğu görülebilmektedir. İntihal raporu alınacak program olarak turnitin intihal tespit programı tercih edilmelidir. Üniversitenizin de turnitin kullanması veya akademik çalışmalar için turnitin programı seçilmesi nedeniyle bu konuda en güçlü intihal tespit programı olması, turnitin intihal programını seçmeyi gerektirmektedir. İntihal düşürmek için turnitin programı kullanarak intihal raporu almak bir zorunluluk olarak değerlendirilebilir.

5. İntihal raporunda benzer görülen kısımları yeniden yazın

İntihal programı size nereleri değiştireceğinizi göstermektedir. Bu kısımlar kopya içerik olarak değerlendirildiği için çalışmanızın benzerlik oranı yüksek çıkmıştır. Bu nedenle benzer kısımların benzersiz bir şekilde yeniden yazılması çalışmanızın benzerlik oranını düşürecektir. Benzer kısımları değiştirirken eş anlamlı kelimeler kullanabilir veya cümleyi aynı anlama gelecek şekilde yeniden kurabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir