İntihal Programı Olarak Kullanılan Siteler

İntihal programı adı altında önemli uygulamalar vardır. Bunun için öncelikle intihal programı ne için kullanılır? sorusunu bilmekte fayda vardır. İntihal programı bir tez ya da ödevin yüzde kaç oranında intihale düştüğünü öğrenmek için kullanılan programları kapsar. Bunun için hazırlanan ücretsiz intihal programlarından yüksek lisans ve doktora öğrencileri çok fazla yararlanmaktadır. Bu programlar aracılığı ile eğer çalışmanızda intihal varsa veya çalışmanızın benzerlik oranını yüksek çıkarsa intihal düşürme işlemi yapabilirsiniz. Ücretsiz kullanılan programların dezavantajı kitap, tez ve makalelerin doğru tespit edilememesi durumunda hatalı oranlar çıkabilir.

Ücretsiz İntihal Programları

Burada üç program öne çıkmaktadır. Bunlar ise Grammarly, Plagscan ve Whitesmoke’dir. Bu uygulamalar aracılığı ile ücretsiz bir şekilde intihal programında ödevlerinizi geçirmeniz mümkün. ilk olarak Grammarly sitesi kendi alanında farklı bir özelliğe de sahip. İngilizce imla hatalarını da düzeltmektedir. Size gerekli düzeltme uyarısını yapmaktadır. Birçok akademik yazıyı size dakikalar içinde rapor edebilmektedir. Plagscan uygulaması ise diğerlerine göre doğruluk payı en yüksek olan uygulamadır. Bu intihal programı ne için kullanılır? diye araştırma istiyorsanız eğer daha detaylı bilgiye web üzerinden ulaşmanız mümkün. Whitesmoke uygulaması da intihal raporu alacağınız diğer bir uygulamadır. İngilizce gramer düzenleyici olarak görev yapar aynı zamanda kopya içerikleri hemen fark eder. Ancak Türkçe metinler ve gramer hatalarını bu programlar doğru tespit edememektedir.

Diğer İntihal Raporu Uygulamaları

Öne çıkan bir uygulama olan Article Checker ile intihal raporunu hızlı ve kolay bir şekilde almanız mümkün. Üstelik üye olmadan kullanacağız bir programdır. Bazı programlar sizden üyelik ister fakat burada böyle bir durum söz konusu değildir. Metninizi yüklemeye bile gerek yok. Sadece ara yüzeyden kopyala yapıştır yaparak analiz sonucunu hemen öğrenebilirsiniz. Bir diğer kullanacağınız uygulama ise Duplichecker uygulamasıdır. Bu uygulama ile de en kolay şekilde intihal raporu çıkarabilirsiniz. İntihal programı ne için kullanılır sorusunu merak edenler bu uygulamalar ile sorularına cevap bulabilir.

WordPress Kullananlara Yönelik Oluşturulan intihal Programı

WordPress sitesi yöneticileri için de eklenen birbirinden özel intihal programları mevcuttur. Sitenizde bir içerik var ise buna yönelik tüm kopyalama ya da spinlemeyi tespit eder ve sizi hemen uyarır. Üstelik burada mevcut olan tüm programlar da ücretsiz olarak hizmet verir. WordPress içinde bir uyarı söz konusu olduğu zaman sizi hemen uyarır. Bu uygulamalar ile arama motoru tarafından ceza almanız da önlenecektir. WordPress içinde olan bu uygulamalar ise şöyledir. Checkforplagiarism.net, copyscape, search engine reports, plagiarisma.net, viper, plagtracker, DMCA scan ve webconf’dur. Bu uygulamalar ile wordpress içinde risk oranınız en aza indirgenebilir.

İntihal Raporu Almak

İntihal programı ne için kullanılır? sorusu bu aşamada önem kazanmaktadır. Öncelikle intihal raporu almak için kütüphane dokümantasyon merkezine başvuru yapabilirsiniz. Burada ise turnitin intihal programı öne çıkar. Turnitin, akademik çalışmalar için en çok tercih edilen ve en doğru sonuçlar ortaya çıkaran intihal tespit programıdır. Ancak bu programa girmek gerekli bilgiler danışmanlar tarafından verilir. Bu yüzden öğrenciler rapor almak için danışmanlarına başvurmak zorundadır. İntihal raporunda kapak, özeti, giriş, genel bilgiler, bulgular, tartışma ve sonuç bölümleri olmalıdır. Benzerlik oranı %20’nin üstünde olmamalıdır. Orijinalliği ispatlanan tez enstitüye verilerek jüriye teslim edilir. Sonrasında öğrenci tez savunmasına girer. Böylelikle intihal programı ne için kullanılır sorusu bu yazımızda detaylı bir şekilde cevaplanmış bulunmaktadır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir