freelance siteleri

En İyi ve Güvenilir Freelance Çalışma Siteleri Nelerdir?

Yazılım, grafik tasarım, içerik yazarlığı ya da sosyal medya uzmanlığı gibi herhangi bir mesleği yürütebilmek ve sosyal ağ edinmek için freelancer siteleri kullanılmaktadır. Global freelance siteleri olduğu gibi yerli freelance siteleri de bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ve artık belirli hizmetler için artan talepler üzerine freelance site sayısı git giderek artmaktadır. Bu tarz sitelerin iyi olup olmadığını anlamak içinse bakmamız gereken belirli konular vardır;

 • Akademik Freelancer
 • Armut
 • WM Aracı
 • Proje Kurdu
 • Fiver
 • Freelancer
 • 99Desings
 • Upwork
 • Guru
 • Flexjobs
 • Toptal
 • Peopleperhour
 • Taskrabbit
 • Bionluk
 • net
 • İçerik Bulutu

Bu siteler alanlarında öne çıkan ve en çok tercih edilen siteler olmakla birlikte kaliteli bir freelancer sitesi yönetmektedirler.

Akademik Freelancer

Akademik freelancer, genel olarak akademik anlamda freelance iş fırsatları sunan bir web sitesidir. İhtiyacı olan ile uzmanları bir platformda buluşturmayı başarmıştır. Güvenilir akademik freelancer siteler arasında ön plana çıkan bu sitede iş yaptıktan sonra kazancınız bakiyenize aktarılır. Dilediğiniz zaman paranızı çekebilirsiniz. Peki, bu sitede hangi hizmetler ön plana çıkar?

 • Redaksiyon
 • Tez Düzenleme
 • Makale Düzenleme
 • Veri Analizi
 • SPSS Analizi
 • Çeviri Hizmetleri
 • Proofreading
 • Ses Deşifresi

Web sitesine şu linkten ulaşabilirsiniz: Akademik Freelancer

freelance siteleri

Armut

Türkiye’nin uzun süreli sitelerinden birisi olan Armut 2011 yılında ortaya çıkmıştır. Boya işlerinden, tasarıma, tasarımdan temizliğe kadar birden fazla alan için iş potansiyeli sunmaktadır. Armut sitesinden iş verenlere yaptığınız ücretli teklifler ile en uygun fiyatı ve en kaliteli hizmeti sunarak aradan sıyrılmanız gerekmektedir. Freelace çalışma siteleri olarak günümüzde de her zaman yerini koruyan Armut müşteri ve freelancer arasında sağlam bir bağ kurmakta ve güvenirliği sağlamaktadır.

 • Lokasyon bazlı hizmetler için avantajlıdır.
 • Kişiler arası iletişim kurmaya olanak sağlar.

WM Aracı

Forum tarzı freelancer sitelerinden birsi olan WM Aracı öne çıkan sitelerden birisidir. İçerisinde farklı alanlardan farklı iş imkanları bulunmasını sağlamaktadır. Bu yüzden freelancer iyi diyebileceğimiz freelancer siteleri arasında gözükmektedir. 2010 yılından beri faaliyet gösteren WM Aracı kendi içerisinde yer alan blog kısmı ile sizlere belirli konularda belirli bilgiler vererek sizlere bu alanda biraz daha fazlı katkı sunmakta ve yardımcı olmakta.

 • Forum tarzındadır.
 • Kendi işinizi kendiniz bulmalısınız.
 • Açılan ilanlara teklif verebilirsiniz.
 • Ödeme güvencesi yoktur. İkili ilişkilere bağlıdır.

Proje Kurdu

Freelance siteleri arasında bir diğeri ise Proje Kurdu olarak karşımıza çıkmaktadır. Proje üstüne kurulan bu site çeşitli alanlarda hizmet verebilmektedir. İş verenlerin oluşturduğu projelerdeki iş ilanlarına teklif vererek öne çıkmaya çalışılmaktadır. 2008 yılında kurulun Proje Kurdu sitesi sürekli kendini yenileyerek aktifliğini korumuştur.

Fiverr

Dünyanın en büyük freelancer topluluğu olarak görülmektedir. Güvenilir freelancer siteleri arasında kendine bir adım öne çıkarmayı başarabilmiştir. Bundan dolayı yüksek bir müşteri ve freelancer kitlesine sahiptir. Ülkemizde dahil birçok ülkeden her türlü freelancer bu sitede mevcut olarak çalışmaktadır. Dolar kuru üzerinden işleyen bu site 2010 yılından beri hizmet vermekte ve 2019 yılında ise halka açılmıştır. Bu şekilde Fiverr kaliteli ve öne çıkan bir site olarak sizler için global anlamda iş yapabilmenizi ve kendinize bir network ağı oluştura bilmeniz konusundan sizlere yardımcı olacaktır.

Freelancer

Küresel çapta tanınan bir diğer site olan Freelancer büyük bir sosyal ağa sahiptir. Bundan dolayı dünyanın dört bir yanındaki kitleleri bir araya getirmektedir. Freelancerları kendi bünyesine katarak ilerleyen bu site müşterilerine her zaman kalite ve güveni sunmayı amaçlamaktadır. 2001 yılında kurulmuş köklü sitelerden birisi olan Freelancer bugünlerde hala faaliyetlerini göstermekte ve demirbaş sitelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Dünyanın en bilinir freelance sitesidir.
 • Dolar bazında kazanç elde etmek isteyenler için uygundur.
 • Kazancınız bakiye olarak yansır ve daha sonradan ödeme alabilirsiniz.

99Desings

Diğer freelance sitelerinden farklı bir yönü bulunmaktadır. Bu yön ise listemizde yer alan diğer freelance çalışma siteleri genel meslek kollarına hitap etmesine karşılık bu sitede sadece tasarım üzerine işlemektedir. 99Desings sitesine sadece grafik tasarım, logo, kitap kapağı gibi bu tarz işler için kurulmuş bir sitedir. Kendini bu yönden öne çıkara bu site grafiker ve tasarımcılar için öne çıkan bir yapıya sahiptir. 2008 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir.

Upwork

Upwork’e freelancer olarak üye olduktan sonra profil doldurulmaktadır. Profil işlemleri tamamladıktan sonra iş verenlerin açmış olduğu iş ilanlarına başvurular yapılmaktadır. İlan usulü bir işleyiş sistemine sahip olduğundan dolayı erken davranmak önem göstermektedir. 2013 yılında kurulan Upwork piyasada kendine yer edinmeyi başarmıştır.

freelance site

Guru

En köklü freelance sitelerinden birisi olan Guru diğer freelance sitelerinden farklı olarak daha profesyonel meslek alanlarını barındırmaktadır. Mühendislik, mimarlık, pazarlama ve yönetim alanları gibi birçok profesyonel meslek grubu üzerinden hizmet vermektedir. Köklü bir site olan Guru 1998 yılında kurulmuştur.

Flexjobs

Dünya çapında tanınan sitelerden birisi olan Flexjobs geniş meslek yelpazesi ile binlerce freelancer ve müşterinin ortak buluşma noktası olmaktadır. 2007 yılında kurulan Flexjobs freelancer üyeliklerinde ülkemizde aktif olarak rol oynayan Bionluk sitesi ile aynı sistemi kullanmaktadır. Üyeliklerini haftalık, aylık, üç aylık ve yıllık olarak 4 farklı kategoride sunmaktadır.

Toptal

Diğer freelance sitelerinden farklı bir yönü olan Toptal süreci ile kendisini ayrıştırmaktadır. Toptal çalışma prensibi olarak uzman ve yetkin kişileri site içerisinde barındırmaktadır. Freelancer seçmeden önce belirli aşamalardan geçirdikten sonra sonuçlarına göre seçmektedir. Zorlu gibi görünün bu site yeni başlayan freelancerlardan daha çok uzman ve tecrübeli freelancere daha uygundur. Buna ek olarak eğer bu zorlu koşulları atlatırsınız ünlü markalar ile çalışma fırsatları yakalanabilmektedir. Toptal 2010 yılında kurularak hizmetlerine hala devam etmektedir.

Superprof

Diğer freelance sitelerinden farklı olarak Superprof dersler üzerinden hizmet bir freelance sitesidir. Bu sitede matematik, kimya, yabancı dil gibi farklı dersler üzerinden canlı eğitimler vererek para kazanmanızı sağlayan bir oluşumdur. Superprof 2013 yılından itibaren hızlı bir ivme yakalayarak gelişmini sürdürmüştür.

Peopleperhour

Rekabetin yüksek olduğu bir diğer freelance sitesi Peopleperhour. Ücretsiz bir şekilde üye olabildiğiniz Peopleperhour’da kendinizi öne çıkarmanız ve uygun fiyatlı teklifler vermeniz çok büyük önem taşımaktadır. 1 milyondan fazla kullanıcısı ile öne çıkan bu 2007 yılında kurulmuştur.

freelancer site

Taskrabbit

Alışılmış freelance sitelerinden farklı olarak dijital işlerden farklı alanlarda hizmet vermektedir. Tesisat, temizlik, montaj, kargo tarzında farklı alanlarda farklı hizmetler vermektedir. Bu yönü ile bu tarz şirketler için öncelik taşıyan bir freelance sitesi olarak görülmektedir. 2008 yılında kurulan Taskrabbit aktif bir şekilde devam etmektedir.

Bionluk

Freelancer iş bulma siteleri içerisinde en çok tercih bir diğer sitemiz ise Bionluk’tur. Bu site 2014 yılında nisan ayında kurulmuştur ve o günden itibaren hizmetine devam etmektedir. Freelancer olmadan önce belirli bir ücret ödeyerek onay aldıktan sonra sizlerde bu siteyi kullanabilirsiniz. İçerisinde birden fazla konu içirmesi ve sürekli olarak kendini yenilemesi ile öne çıkmaktadır. Sektöre uygun yenilikler getirerek daha kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

R10.net

R10.net Türkiye freelance siteleri arasında en çok ilgi gören ve en büyük freelancer topluluğu olarak bilinmektedir. 2005 yılından itibaren aktif bir şekilde hizmet veren R10.net içerisinde yüksek potansiyelli ticareti ve her türlü iş alanından kendine uygun olanını seçebilmesidir. Güvenlik olarak da öne çıkan bu sitede ticaret büyük oranlara çıkabilmekte. Bunun yanı sıra ticaret dışı konulara da kendi içerisinde üyelerin aktifliği mevcuttur ve sadece ticari değil birçok alanda size destekte sağlamakta. Kendi içersin de barındırdığı forum sayesinde sizler için ihtiyacınıza yarayabilecek konular hakkında bilgi vermekte ve sizlere daha fazla katıda bulunmaktadır.

İçerik Bulutu

Diğer freelance sitelerinden farklı olarak sadece makale yazarlığı üzerine iş imkânı sunmaktadır. Bu yüzden makale yazarlığı ya da yazarlık yapmayı sevenler için daha rahat iş bulma olanakları sağlamaktadır. İçerik Bulut’u yapılan işlerden bir miktar komisyon kesmektedir ve ödemeleri ile belirli bir sınırı aştıktan sonra yatırmaktadır. 2014 yılında kurulmasından itibaren hala aktifliğini sürdürmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir