uzaktan yuksek lisans basvuru sartlari

Uzaktan Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Uzaktan yüksek lisans başvuru şartları okula ve bölüme göre değişebilir. İstediğiniz bölüm YDS ya da Ales talep edebilir. Net sonuç almak için okulun sitesine bakmanız gerekir. Genel olarak uzaktan yüksek lisans şartları şunlardır;

  • Herhangi bir bölümden mezun olmak 
  • İstediğiniz bölüm ya da okula göre ALES veya GRE sınavlarından belirli bir puan almanız istenebilir. 
  • Bölüme göre YDS ya da TOEFL gibi yabancı dil sınavından belirli bir puan alınması istenebilir.
  • Transkript puanı 2.50 üstünde olmalıdır. 
  • Üniversitenin belirlediği ücreti ödemeniz gerekir.

Uzaktan Yüksek Lisans İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Uzaktan yüksek lisans için not ortalaması minimum 2.50 olmalıdır. Bazı bölümlerde 4.00 üzerinden 3.50’da istenebilir. Yüksek lisans için not ortalaması, okul ve bölüme göre değişiklik gösterir. Not ortalaması uzak yl şartları arasında yer alır.

 Uzaktan Yüksek Lisans için ALES Şart Mı?

Uzaktan yüksek lisans için ALES şart değildir. ALES ve yabancı dil şartı bölüme göre değişir. Tüm bölümlerde ALES şartı bulunmaz. Genellikle güzel sanatlar bölümünde, tezsiz yüksek lisans programlarında ve yabancı uyruklu kontenjanlarda ALES şartı aranmaz. 

Uzaktan Yüksek Lisans İçin YDS Şart Mı?

Uzaktan yüksek lisans başvurusunda YDS şartı aranmaz. YDS ve ALES gibi sınavlar seçilen bölüme göre değişir. YDS geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıl içinde yabancı dil sınavı isteyen bölüme başvurmanız gerekir. 

makale duzenleme

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Nasıl Oluyor

Uzaktan eğitim yüksek lisans eğitim programları internet üzerinden gerçekleşir. Genellikle internet üzerinden yapılan eğitimler mesai saatlerinin dışında yapılır. Her üniversitenin kendi programı üzerinden gerçekleştirir. Anadolu Üniversitesi uzaktan eğitime buradan ulaşabilirsiniz. 

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Ne Kadar Sürer?

uzaktan eğitim yüksek lisans 3 yarıyıl ile 6 yarıyıla kadar sürer. 6 yarıyılın sonunda öğrenciler kayıt yenileme yapabilir fakat ders, proje ve sınav dışında herhangi bir öğrencilik hakkından yararlanamaz. 

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Sınavları Nasıl Oluyor?

Uzaktan eğitim yüksek lisans sınavları üniversitelerin programlarına göre değişir. Genellikle ara sınavlar internet üzerinden, final sınavlar fiziksel ortamda gerçekleşir. 

akademik ceviri

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Diplomada Yazar Mı?

Uzaktan eğitim yüksek lisans diplomada yazar. Bazı üniversitelerde uzaktan olduğu belirtilmezken bazı üniversitelerde ‘’Uzaktan Yüksek Lisans Eğitim Programı’’ ibaresi yazılır.

Keşfedin: Yüksek Lisans Tezi Kaynakçada Nasıl Gösterilir?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir