abstract ceviri

Abstract Çevirisi, Tez Özeti İngilizce Çeviri Hizmeti

Abstract çeviri, akademik metinlerde bulunan özet kısmının profesyonel bir şekilde çevrilmesi işlemidir. Giriş kısmından önce makalenin içeriğini özetleyen bir kısım olan bu özet, okuyucuya metnin tamamını okumadan bir ön okuma imkânı sunmaktadır. Abstract çeviri hizmeti özellikle yüksek lisans tezleri, doktora tezleri ve makaleler için kullanılmaktadır. Bu nedenle de akademik metinler için önemlidir ve iyi bir abstract metnin hızlıca anlaşılmasını sağlamaktadır.

Abstract çevirisi genellikle metnin dili ile birlikte aynı zamanda İngilizce eklenerek iki dilli olarak yazılmaktadır. Bu nedenle Türkçe bir metnin İngilizce çeviriye ihtiyacı olduğu için, bu bölüm için alanında uzman kişilerle çalışılması gerekmektedir. Doğru bir çeviri, çalışmanın ana konusunu, amaçlarını, yöntemlerini, bulgularını ve sonuçlarını kısaca okuyucuya aktarma imkânı sağlayan abstract kısmını içerir. Bu nedenle, abstract bölümü, metnin özünü dikkate alarak mutlaka alanında uzman bir kişi tarafından oluşturulmalıdır.

Abstract Çeviri Nasıl Yapılır?

Abstract çeviri yapılabilmesi için öncelikle çevirmenin çeviri yapacağı metni okuyup anlaması ve metinde anlamadığı noktalar var ise bu kısımlar hakkında araştırma yapmalıdır. Abstract çevirisi yapılabilmesi için diğer bir önemli nokta ise akademik metin hakkındaki terminolojiye hâkim olunmasıdır. Bu nedenle de metni çeviren kişinin alanında uzman bir kişi olması ve akademik konu hakkında bilgisi olması gerekmektedir. Profesyonel bir çevirmen akademik üsluba dikkat ederek ve metnin bütünlüğünü sağlayarak çevirisini yapmalıdır. Son adım olarak ise metnin dil bilgisi hataları ve anlam kaymaları kontrol edilmelidir.

Talepleriniz İçin Göz Atınız: Akademik Çeviri Hizmeti

akademik ceviri ofisi

Tez Abstract Çevirisi Nasıl Olmalı?

İyi bir tez abstract çevirisi için:

  • Tezin orijinal dilindeki anlamı bozmadan yazılmalıdır.
  • Kısa ve öz olmasına dikkat edilmeli gereksiz tamlamalardan kaçınmalıdır.
  • Çeviri yapılacak dil ile kaynak dil arasındaki akademik terminolojiye hâkim bir çeviri olmalıdır.
  • Dil doğru ve akıcı bir şekilde aktarılmalıdır.
  • Yöntem, bulgu ve sonuçların kısa bir özetinin olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Metnin yazarı ile anlaşılamayan noktalar var ise iletişim kurularak metin yenilenerek çeviri sonlandırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Akademik Çeviri Yapan Siteler

Abstract Çeviri Ne İşe Yarar?

Abstract çeviri, akademik metinlerin özetinin farklı bir dile çevrilmesini sağladığı için akademik metinlerin yaygınlaştırılması konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Tez özeti çevirisi yapılması akademik alanda çalışmanın uluslararası görünürlüğünü artıracağı için hem akademisyenin tanınırlığının artmasına hem de uluslararası literatürde metnin görünür olmasına katkı sağlamaktadır.

Abstract Çeviri Ne İçin Kullanılır?

Akademik çeviri hizmeti içerisinde olan abstract çeviri, tez özeti çeviri hizmeti olarak da bilinmektedir ve makale veya tezlerde bulunan bulgu ve detayların kısa bir şekilde okuyucuya özetlenmesini sağlamaktadır.  Bu sayede okuyucu metnin tamamını okumadan ilgili metin hakkında fikir sahibi olabilmektedir. Abstract çeviri hizmeti aynı zamanda bu özet kısmın farklı dillere akademik anlamda doğru ve etkili bir şekilde çevrilmesi ile akademik bilginin uluslararası alanda yayılmasına da katkıda bulunmaktadır.

Abstract Çeviri Ücretleri 2024

Abstract çeviri ücretleri, ilgili metnin uzunluğuna, akademik olarak zorluğuna ve çeviri için belirlenen süreye göre değişiklik gösterebilir. 2024 yılı için, genellikle 100 kelimelik bir akademik çeviri için 50 TL ile 120 TL arasında bir ücret talep edilmektedir. Ancak bu fiyatlar, metninize özel ek çeviri gereksinimlerine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Firmanın tecrübesi ve uzmanlığı da fiyatların değişkenlik göstermesindeki en büyük etkendir.

Keşfedin: Akademik Çeviri Teknikleri

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir