Tez düzenleme programı bir teze şekil veren yapıyı içerir. Tezde var olan bir eksiklik bu programlar yardımı ile düzeltilir. Tez düzenleme programı ile birçok problemi kısa bir sürede gidermeniz mümkün. Tezinizde var olan yazım şekli, sayfa sıralaması, aralıklar vs. gibi sorunlar bu yolla düzenleme işleminden geçebilir. Tez düzenleme işlemi özellikle tezin son döneminde önem taşıyan bir konudur. Tez süresi bitmeye yakın olanlar için bu süreci en iyi şekilde tamamlama adına tez programından yararlanabilirsiniz. Bu programlar bir nevi tez kılavuzu görevini de görür. Bu sayede gözden kaçmış olan bir sorunu giderebilirsiniz.

Tez düzenleme programı özellikle lisans ve yüksek lisans öğrencileri için önem taşıyan bir konudur. Bu süreci yaşayan öğrencilere kimi zaman kendi başlarına tezlerini taramak yerine bu programlardan yardım almaktadırlar. Çünkü kendi başınıza yaptığınız inceleme ile fazla zaman kaybedebilirsiniz. Bu süreçte zaman faktörü önemli olduğu için tez programları daha avantajlı olmaktadır. Kimi zaman kendiniz inceleseniz bile gözden kaçan şeyler olabilir. Ancak tezi düzenlemek için kullanılan programlar ile en küçük hata bile ortaya çıkarılıp giderilebilir.

Tez Düzenleme Programının Önemi

Tez düzenleme programı ile tezinizi daha ayrıntılı bir süreçten geçirebilir ve eksik olan yönleri ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer tez programından yararlanmazsanız bu süreç kapsamında tezinizde bir takım eksiklikler baş gösterebilir. Bu eksiklikleri her ne kadar kendiniz inceleseniz de gidermeniz kimi zaman zorlaşır. Bu süreçte tez programından yardım alarak tezinize son dokunuşları yapabilir ve bu süreci en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz. Ayrıca tez programına ek olarak tez yazım kılavuzunu da yanınızdan ayırmamaya özen göstermelisiniz. Kılavuzlar  da bu süreçte oldukça yardımcı olmaktadır. Tezinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için bu ikisinden yararlanmanız faydalı olacaktır. Tez sadece yazmaktan ibaret değildir. Yazdıktan sonra devreye giren tez düzenleme programları ile teziniz en iyi şekilde tamamlanabilir.

Tez yazımı kapsamlı bir süreçtir. Bu süreci en donanımlı şekilde atlatmak da önem taşır. Tez düzenleme programı ile eğer kendiniz bu süreci yapamıyorsanız tez düzenleme merkezlerinden bu düzenleme işlemini uygun bir fiyata yaptırabilirsiniz. Donanımlı bir merkezden tezinizi düzenleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yolla tezinizin siz strese girmeden düzenlenip tarafınıza teslimi sağlanabilir. Bu yolla teziniz hem daha kısa bir sürede hazırlanır hem de siz strese girmeden teziniz düzenleme aşamasından geçer.

World Uygulaması ile Tez Düzenleme İşlemi

Tez düzenleme işlemini World programı ile kendiniz yapabilirsiniz. Eğer kendiniz yapacaksanız ilk olarak World uygulamasını iyice bilmenizde yarar var. Tezde yer alan kaynakça, içerik, sayfa sıralaması ve sayfa numarası gibi uygulamaları World ile otomatik bir şekilde yapmanız mümkündür. Böylece kendiniz tek tek sayfa sıralaması veya düzenlemesi yapmaya bile gerek duymazsınız. Sadece tek bir işlem ile tüm sayfa otomatik olarak düzenlenir. Bunun için World alt yapısını iyi bilmeniz gerekecektir. Tezinizde mevcut olan hataları Word programı ile görebilir ve müdahale edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak belirtmek gerekir ki Word uygulaması her ne kadar basit görünse de çok ayrıntılıdır. Hangi işlemi nasıl ve ne zaman yapacağınızı bilmiyorsanız tezinizi düzenlemek yerine daha da bozabilirsiniz. Ayrıca tez düzenlemek için sadece Word programı da kullanılmamaktadır. Word programının yetmediği yerlerde yardımcı programlara baş vurulmaktadır. Bu sebeple tez düzenleme programlarına hakim değilseniz tez düzenleme işlemini tez düzenleme işini profesyonel yapan kişilere bırakabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir