sql veri analizi

SQL Veri Analizi Nedir? SQL Tabanlı Veri Analizi Yaptırma

SQL veri analizi, veri tabanlarının ilişkisel bir şekilde kullanılmasını ve birden çok veri tabanı ile aynı anda işlem yapılabilmesini sağlayan bir sistemdir. Kullanıcıların verileri analiz etmesini ve gelişmiş tablolar, araçlar ve göstergeler aracılığıyla iyi bir analiz süreci geçirilmesini sağlamaktadır. Hızlı bir şekilde veri tabanları meydana getirilmesi ve bunlarla etkileşim kurulabilmesi için çeşitli araçlara da uyarlanabilmektedir.

SQL ile kullanıcılar veri süreçlerinde otomatikleştirme, emek ve zaman tasarrufu sağlama gibi özellikler taşıyan birçok araca sahiptir. SQL ile veri süreçlerinin otomatik hale getirilmesine katkı sağlayan temel seçeneklerden bir tanesi yeniden kullanılabilen ve yürütülebilen işlevler oluşturulmasının mümkün olmasıdır. Söz konusu işlevler veri toplama, dönüştürme ya da temizleme gibi görevleri otomatikleştirmeyi sağlayan çeşitli işlemleri içermektedir.

SQL Veri Analizi Nasıl Yapılır?

SQL veri analizi yapılabilmesi için programın öğrenilmesi, bunun için de bir eğitim alınması gerekmektedir. Eğitimler tamamlandıktan sonra programın kullanımı ile anahtar kodlar kullanılarak sistemin kullanılması mümkün hale gelmektedir.

Veri modellemeleri içinde bir alt sınır olmaması bağlamında bütün veri tabanları ile uyumlu bir şekilde SQL ile çalışma yapılabilmektedir. Aşamaları şöyledir:

 • Verilerin alınması, kısıtlanması ve sıralanması,
 • Çıktıların özelleştirilmesi amacıyla işlevlerin kullanılması,
 • Koşullu ifadelerin ve dönüştürme işlevlerinin kullanılması,
 • Birden çok veri tabanının görüntülenmesi amacıyla birleştirme işlevinin kullanılması,
 • Sorgulama ve alt sorguların kullanılması,
 • Tabloların DML dili kullanılarak yönetilmesi,
 • Veri tanımlama dilinin kullanımı ve veri sözlüğünün görüntülenmesi,
 • Alt sorguların kullanımı ile verilerin çıkarılması ve değiştirilmesi.

sql tabanli veri analizi

SQL İle Neler Yapılabilir?

SQL işletmelere ait veri tabanlarına erişim sağlanmasında kullanılmaktadır. Güçlü ve basit bir söz dizilimine sahiptir ve böylelikle veri toplanması, hesaplanması gibi işlemlerin yapılması nispeten kolaydır. Genel olarak yapılabilecekler şunlardır:

 • Veri tabanında yer alan veriler kaydedilebilmekte ve bu veri tabanı içine yeni veriler çekilebilmektedir. Aynı zamanda bütün verilerin güncellenmesi de mümkündür.
 • Sahip olunan tüm veriler farklı tablolarda depolanabilmektedir. Daha karmaşık haldeki verilerin çözümlenmesi için farklı tabloların yeniden bir araya getirilmesi mümkündür.
 • Veri analizinde temel amaçlardan biri verilerin her yönüyle hesaplanmasıdır. SQL aracılığıyla soruların veriye dayalı bir biçimde yanıtlanmasını sağlamaktadır.
 • Yapılan analizden en sağlıklı sonuçların iletilebilmesi için başkalarının da okuyabileceği rapor yapılandırılabilir. Bu yapılan analiz ile bir etki yaratılmasını ve teknik içerikten haberdar olmayan paydaşların da bilgilere hâkim olmasını sağlamaktadır.
 • Mevcut veri tabanlarının analizini sağlarken aynı zamanda yeni veri tabanları oluşturulmasını ve yönetilmesini de sağlamaktadır. Veri tabanlarının tasarlanma biçimlerini, oluşturulma kriterlerini ve yönetim biçimini anlamak, daha iyi sonuçlar alınan analizler için de bir fırsat yaratmaktadır.

Keşfedin: MAXQDA Veri Analizi

SQL’in Avantajları Nelerdir?

SQL, veri tabanları aracılığıyla çeşitli işlemler yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Bu sistemin avantajları şunlardır:

 • Verilerin dağıtımı, veriler üzerinde işlem yapılabilmesi, verilerin depolanabilmesi, çıkarılabilmesi gibi işlemlerin kolayca yapılmasını sağlamaktadır. Her ne kadar ara yüzü karmaşık ve işlem maliyeti yüksek olsa da SQL günümüzde en avantajlı sistemlerden biridir.
 • Kullanımı için bir program diline ihtiyaç yoktur. Kullanıcılar için süreci kolaylaştırıcı bir özelliğe sahip olan sistem çeşitli anahtar kelimeler aracılığıyla kolaylıkla veri tabanlarının yönetilmesini sağlamaktadır.
 • Yönetilmesi gereken veri miktarının fazla olması durumunda oldukça hızlı olması sebebiyle kullanılması avantaj yaratmaktadır. Birçok karmaşık verinin silinmesi, değiştirilmesi ya da düzenlenmesi gibi işlemler hızlı bir biçimde yapılabilmektedir.

SQL Hangi Dili Kullanır?

İngilizce dilini kullanır. Bu da sistem kullanıcılarının rahatça ve kolayca kullanımı öğrenmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda İngilizce olması sebebiyle sisteme ilişkin merak edilenler ya da işlem esnasında yapılması gerekenlere yönelik bilgilere erişim de daha kolaydır.

İlginizi Çekebilir: Nicel Veri Analizi

SQL Hangi Programla Açılır?

Microsoft Notepad programıyla açılır. Bunun yanında kullanılacak bir yazılım programı ise dosyaların kullanıcı tarafından görüntülenmesini sağlamaktadır. Mac, Windows ve Linux ile desteklenebilmektedir.

SQL Tabanlı Veri Analizi Yaptırma

Büyük çaplı veri analizleri yapılırken kullanılan SQL, birçok veri üzerinde aynı anda eş zamanlı olarak çalışmayı sağlamakta ve hem zaman hem de kullanım açısından ciddi düzeyde kolaylık sağlamaktadır. Veri tabanlarının çok büyük bir kısmı ile uyumlu olması sebebiyle birçok avantaj da sunmaktadır.

Günümüzde sıklıkla yazılım alanında tercih edilen bir sistem olan SQL, birçok alanda ve birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Siz de zaman kaybı yaşamamak, SQL avantajlarından faydalanmak ve verilerinizi güvenle analiz etmek için bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Keşfedin: Nitel Veri Analizi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir