powerpoint-sunum-hazirlama

Powerpoint Sunum Hazırlama Kuralları ve Tüyoları

Powerpoint sunum hazırlama kuralları, etkili ve geçerli bir sunum hazırlamak için önemlidir. Bu kuralları aşağıda görebilirsiniz:

 • Hazırlık aşamasında sunumda bahsi geçen çalışmanın önemi, amacı, elde edilen sonuç ve çıktılar net bir biçimde mutlaka ifade edilmelidir.
 • Slayt sayfalarının her birinde en fazla 10 satırlık metinler kullanılmalıdır, aynı zamanda gerekli durumlarda grafikler, görseller tablolarla da metin desteklenmelidir.
 • Sunulan çalışmanın bütün aşamalarının powerpoint sunusunda yer alması gerekmez, bunun yerine önemli noktalar vurgulanmalıdır.
 • Kullanılan tasarım özellikleri göz yormayacak şekilde seçilmelidir ancak aynı zamanda aşırı açık ve koyu tonlar tercih edilmemelidir.
 • Bütün sayfalarda kullanılan yazı karakterinin standart olmasına dikkat edilmelidir.
 • Sayfalar arası geçişte çok fazla animasyon kullanılması izleyiciler açısından odaklanmayı zorlaştıracağı için bundan kaçınılmalıdır.

Powerpoint Sunum Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sunum hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Powerpoint sunumu için en önemli aşama içerik kısmının hazırlanmasıdır. İlgi çekici ve önemli bilgilerin içerikte bulunması sunum başarısı açısından önemlidir. Sunum akışı olabildiğince iyi bir planlamaya sahip olmalıdır. Bunun için de çalışmaya ait bir giriş, gelişme ve sonuç bölümü belirlenmelidir. Sunum anlatıcı değil izleyici odaklı olarak hazırlanmalıdır.
 • Slayt boyunca tutarlılık önemlidir, bu nedenle yazıların boyutları, renk yelpazesi ve başlık düzeyleri gibi detaylar mutlaka tek tip olacak şekilde hazırlanmalıdır.
 • Sayfaların her birinde yalnızca yazı olması sıkıcı bir görsel oluşmasına yol açacaktır. Bu nedenle daha interaktif ve merak uyandırıcı bir sunum oluşturmak için görsel unsurlardan, şekil ve tablolardan, başlıklardan, maddelerle ile ifadeden yararlanılmalıdır.
 • Sayfa miktarı çok fazla olmamalı, slayt boyunca sözlü olarak anlatılacak detaylar kısa cümlelerle slayta eklenmelidir.
 • Hazırlık aşamasında sunumun yapılacağı sürenin de dikkate alınması gerekmektedir. Örneğin 15 dakikalık bir sunuş için ortalama 20-25 slayt yeterli olacaktır.

powerpoint sumum hazirlama

Powerpoint Sunum Nasıl Hazırlanır?

Powerpoint sunum hazırlamak için programsız slayt yapma merak edilse de şu adımlar takip edilmelidir:

Adım 1: İlk olarak Powerpoint sayfası açılmalıdır. Açılan ekranda “ekle” menüsüne tıklanarak “yeni slayt” seçilmelidir.

Adım 2: Üst menüde yer alan “tasarım” kısmına tıklanarak kullanılacak şablon seçilmelidir.

Adım 3: “Başlık eklemek için tıklayın” kısmına tıklanarak konu başlığı yazılmalı ve ardından yeni slayt eklenmeli ve daha sonra yeni slaytta açılan “metin eklemek için tıklayın” kısmına içerikler eklenmelidir

powerpoint sunumu

Adım 4: Slaytın zenginleştirilmesi için üstte ter alan “ekle” kısmından ya da slayt sayfasında bulunan resim kısayolu kullanılarak görseller eklenerek slayt zenginleştirilebilir.

slayt sunum

Adım 5: Slayt sayfaları arasında efekt eklemek için animasyonlar kısmına tıklayarak istenen geçiş efekti seçilebilir.

Adım 6: eklenecek bilgi ve görseller eklendikten sonra slayt kaydedilmeli ve bir sorun olup olmadığının kontrol edilmesi için “ön izleme” kısmından slayt en baştan en sona kontrol edilmelidir.

Kontrolden önce powerpoint sunum hazırlama kuralları çerçevesinde sunum yaptığınızdan emin olmalısınız.

PowerPoint Sunum Ölçütleri

Başarılı bir Powerpoint sunusu için;

 • Kullanılan arka plan göz yormayan ve amaca uygun bir tasarıma (renk ve yazı puntosu vb.) sahip olmalıdır.
 • Slaytlara eklenen görsel ve yazıların netlik oranının yüksek olmasına dikkat edilmelidir.
 • Uzun cümleler yerine akıcı ve kısa cümlelere yer verilmelidir.
 • Kelimelerin satır sonlarında bölünmesi dikkat dağıtıcı olabilir, bu nedenle ifadelerin yarıda kesilmemesine ve cümlelerin uygun kelime aralarında bölünmesine dikkat edilmelidir.
 • Tel bir sayfada birden fazla çok dikkat çekici özellik yer almamalıdır, vurgulanmak istenen ne ise ona odaklanılmalıdır.
 • Sayfada anlatılan içeriklere uygun başlıklara her sayfada yer verilmelidir. Böylece izleyicilerin konuyu takip etmesi kolaylaşacaktır.
 • Çok büyük ve çok küçük yazılara sahip malzeme kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Yazım ve imla hatalarının olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Slayt geçişlerinde kullanılan efektlerin seçiminin sade olmasına dikkat edilmelidir aksi halde izleyiciler için dikkat dağıtıcı bir sunum olabilir.
 • İçerikte kullanılan metin ya da grafikler metinle uyum içinde olmalı ve mümkünse metinle görsel aynı sayfada verilmelidir.

Powerpoint Sunum Hazırlama

Powerpoint hazırlama, uzman kadromuz ile birlikte bütün kurallara uygun bir şekilde hazırlanmaktadır. Materyallerin sunuma çevrilmesi, kısa sürede profesyonel olarak yapılmaktadır. Eğitim, iş veya diğer konulardaki sunum hazırlama ihtiyaçlarınız için info@akademikservis.com adresinden mail atabilirsiniz. Powerpoint sunum hazırlama ücretleri, için teklif alabilirsiniz.

Powerpoint Sunum Hazırlayan Yerler

Akademik Servis Platformu, alanında uzman kadrosu ile amaca uygun Powerpoint sunumlar hazırlamada destek alınabilecek yerlerden biridir. Profesyonel anlamda Powerpoint sunum hazırlama taleplerinizi iletebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir