tezde onsoz

Tezde Önsöz Nedir? Nasıl Yazılır ve Nasıl Olmalıdır?

Tezde önsöz, tezin tüm yazım sürecinin okuyucuya aktarıldığı, tezin yazım amacı ve teşekkür kısmının yazıldığı bölümdür. Önsöz bir nevi özet şeklindedir fakat tezin özetlenmesinin yanı sıra tez yazım sürecinde emeği geçen kişilere teşekkür etme amacı da taşımaktadır. Özet kısmının bulunduğu tezlerde önsöz kısmı yalnızca teşekkür etmek için yazılmaktadır.

Önsöz kısmında araştırmacı bu çalışmayı neden seçtiğini ve çalışmasını tamamlayana dek neler yaşadığını da okuyucuya aktarmaktadır. Bu nedenle de tezin nasıl yazıldığına dair kısa bir rehber niteliği taşımaktadır fakat Türkiye’de genel olarak tezler sadece araştırmacının destekleyicilerinin belirtildiği kısım olarak kullanılmaktadır.

Tezde Önsöz Kısmı Nasıl Yazılır?

Tezde önsöz kısmı, tez tamamlandıktan sonra araştırmanın bulguları ve emeği geçenler belirlendikten sonra yazılmaktadır. Önsöz yazımı için öncelikle önsözün yazım amacı belirlenmelidir. Önsözde teşekkür harici amaç kısmına yer verilecekse tüm çalışmada geçen detaylar aktarılmalıdır. Kısa bir şekilde tezin neden bu konuda yazıldığı ve amaçları belirtilmelidir. Teşekkür amacı taşıyan önsözlerde ise tez süresince size destek olan kişi ve kurumlar belirtilmelidir.

makale duzenleme

Tezde Önsözde Ne Yazılır?

Tezin önsözü, araştırmanız için bir giriş niteliği taşımaktadır bu nedenle de samimi bir dille araştırma motivasyonunuz ve sizler hakkınızda bilgi verebilmektedir. Araştırmanın genel amacı, motivasyonu, araştırma yönteminiz, tezinizin kapsamı gibi kısımlar önsözde bulunabilmektedir. Bu kısımda aynı zamanda size destek olan kişilere ve tezinizi okuyan kişilere teşekkür de edilmelidir.

Tezde Önsöz Zorunlu Mu?

Tezde önsöz kısmı zorunlu değildir fakat yazıp yazılmaması için verilecek karar için ilgili tez yazım kılavuzlarına bakılmalıdır. Üniversitelerin yayınladıkları tez yazım kılavuzlarında önsöz bölümü hakkında da detaylı bilgi bulunmaktadır. Bu nedenle önsözün zorunluluğu ve tasarımı için bu kılavuzlar kontrol edilmelidir.

Tezde Önsöz Nereye Yazılır?

Tezde önsöz kısmı genellikle içindekiler kısmından sonra yazılmaktadır. Tezin kapak sayfası, onay ve teşekkürlerden sonra içindekiler kısmı gelmektedir. İçindekiler kısmından sonra, giriş kısmından önce önsöz yazılmalıdır.

Keşfedin: Abstract Çeviri

Tezin Ön Bölümünde Özet Yer Alır Mı?

Evet, tezin ön bölümünde özet kısmı bulunmaktadır. Özet kısmı isteğe bağlı olarak yazılmaktadır ve önsöz kısmından farklıdır. İçindekiler tablosundan sonra yer alan özet kısmında, tezin konusu, amaçları, yöntemi ve elde edilen bulgulara yer verilmelidir. Özet kısmı mutlaka kısa yazılmalı ve açıklayıcı olmalıdır.

Önsöz Kaç Kelime Olmalı?

Önsöz kısmı 500 ila 750 kelime arasındadır. Üniversitelerin tez yazım kılavuzlarında genel olarak tezdeki önsözlerin 1 sayfayı geçmemesi gerektiği belirtilmektedir. Bazı kılavuzlarda önsöz yazmak zorunlu olmadığı için sayfa sınırı belirtilmemektedir. Araştırmacıların yine de kısa ve öz olmak adına 1000 kelime sınırını geçmemesi gerekmektedir.

Başarılı Bir Önsöz İçin İpuçları

Başarılı bir önsöz yazmak için dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekildedir:

  • Kelime sınırına dikkat edin. Kısa ve öz olarak 500-750 sınırını geçmemeye çalışın.
  • Günlük kullanım dili olmamalıdır, resmi bir dil kullanılmalıdır.
  • Tezin amacını ve konusunu kısaca belirtin.
  • Tezinizin yazım sürecinde destek olan arkadaşlarınıza, danışmanınıza veya ailenize teşekkür edin.
  • Yazılan diğer tezlerin önsözlerini inceleyerek önsözünüzü gözden geçirin.
  • Sizin için önemli olan bir alıntı var ise önsözünüze bu alıntı ile başlayın.
  • Okuyucu ile bağ kurarak tezinizin sizin için kişisel değerini anlayabilecek şekilde yazın.

Tezde Önsöz Örneği

Bu tez, … Üniversitesi … Bölümü’nde … programı kapsamında … danışmanlığında hazırlanmıştır. Tez … konusunu incelemektedir.

Tezin amacı … Tezde … yöntemleri kullanılmıştır. Tez çalışmasında … bulgularına ulaşılmıştır.

Tez çalışması sırasında … danışmanlığım ve … desteği için çok teşekkür ederim. Ayrıca … ve … ‘e de katkılarından dolayı teşekkür ederim.

İlginizi Çekebilir: Akademik Çeviri Siteleri

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir