spss x ve y

SPSS X ve Y Ne Demek? Anlamları Nedir?

SPSS X ve Y kullanımları bağımlı ve bağımsız değişkenler için kullanılır. Her test için bağımlı ve bağımsız değişkenlerden faydalanılarak araştırma yapılır. Kurulan hipotezin test edilmesi aşamasında testin yapılacağı değişkenler seçilmelidir. Değişken sayısı mevcut olan teste göre farklılaşabilir. Bu noktada bağımlı değişkenler için “Y” tabiri kullanılırken bağımsız değişkenler için “X” tabiri kullanılır.

Bağımlı ve bağımsız değişkenler bir test yapılırken testin amacına uygun olarak hipotezi test etmek üzere belirlenir. Hipotezin doğruluğunu test etmek için her iki değişken de bağımsız olabileceği gibi birden fazla değişkenden biri ya da birkaçı da bağımlı olabilir. Değişkenlerin bağımlı ya da bağımsız olmasına yönelik bir kalıp yoktur. Teste göre bağımlı ve bağımsız değişkenlerden faydalanılabilir.

İki değişkenin birbirine göre durumu araştırılıyor ve çapraz tablo yapılıyorsa her iki değişkenimiz de bağımsız değişkenler olmalıydı. Kısacası kullanılan teste göre bağımlı ve bağımsız değişken kullanımı farklılaşacaktır. Birçok testte birden fazla bağımsız ya da bağımlı değişken mevcut olabilir.

istatistik danismanlik

SPSS X ve Y Değeri Ne Demek?

SPSS, araştırmacılar tarafından çeşitli araştırmalarda hipotezlerin test edilmesi amacıyla kullanılan bir programdır. Sosyal bilimler, eğitim bilimleri, sağlık bilimleri gibi çeşitli alanlarda kullanılan araştırma programlarında yapılan testler değişkenler ile yapılır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler testlerin başrolleridir. Değişkenlerin birbiri ile ilişkileri, örnekleme göre konumları ve örneklemle ilişkileri test edilirken değişkenlere değerler verilir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler için mevcut değerler ve anlamları;

  • Dependent Variable: Bağımlı değişken (Y) – Açıklanan değişken olarak da bilinir.
  • Independent Variable: Bağımsız değişken (X) – Açıklayan değişken olarak da bilinir.
  • Difference: Fark (ilişkide meydana gelen değişim)
  • Define Groups: Alt gruplar

SPSS X ve Y Değeri Ne İşe Yarar?

SPSS programında X ve Y kullanımı, bağımlı ve bağımsız değişkenleri daha kolay bir şekilde ifade etmeye yarar. Her araştırmada bağımlı ve bağımsız değişkenler birbirinden farklılaşabilir. Bu gibi durumlarda tablo oluştururken ve test yaparken bağımlı ve bağımsız değişkenler için programa X ve Y yerine değişken atamak gerekir.

Programa atanan değerler için X, bağımsız değişkeni tanımlarken Y, bağımlı değişkeni tanımlar. Böylece test sonuçlarını tablo ya da grafiklerde basitçe tanımlayabilir, program tarafından kolayca analizler yapılabilir.

Keşfedin: SPSS Mod Medyan Hesaplama

SPSS’de Z Ne Demek?

SPSS’de Z bir skordur. Z skorunun kullanım amacı ise değerlerin örneklem ortalamasına göre konumunu belirlemektir. SPSS programını kullanan araştırmacılar tarafından Z tablosu sıkça kullanılır. Z tablosu üzerinden her bir değerin ortalamaya göre konumunu tespit ederek birbirleri ile kıyaslama yapabilirsiniz.

X, Y, Z benzeri kullanımlar istatistik alanında bilinmeyeni ifade etmek için kullanılsa da SPSS programında bu kullanımların farklı anlamları vardır. Birçok farklı değeri ifade eden harfler bulunur. Bu nedenle SPSS programında kullanılan kısaltmaların her birinin anlamını bilmek gerekir.

SPSS’de SS Ne Demek?

SPSS’de SS, standart sapma tabirinin kısaltmasıdır. SS kısaltması belirli bir örneklem ya da grubun standart sapmasını ifade etmek için kullanılır. Standart sapmanın SPSS programında kullanılan diğer adı da Deviation olarak bilinir. SPSS programının ana dili İngilizce’dir. Bu nedenle programı ana dilinde kullananlar için standart sapma tabiri “Deviation” olarak programda görünür.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir