Tez Düzenleme Sanıldığı Kadar Basit Mi?

Tez hazırlama belirli kurallar çerçevesinde yapılması gereken süreçleri kapsamaktadır. Akademik çalışmaların hepsinde olduğu gibi tez yazımı da önemli aşamalardan oluşmaktadır. Tez yazımında en önemli aşamalardan birisi de tez düzenlemedir. Tez yazımının başında çok gündeme gelmese de “tez düzenleme sanıldığı kadar basit mi?” sorusu  tez yazımı bittikten sonra gündeme gelmektedir. Tez düzenlemede genelde içerikten değil bilimsel düzenlemeden bahsedilir. Word ortamında düzenlenmiş olan içeriklerin belirli kurallar çerçevesinde biçimsel olarak düzenlemek, tez düzenleme olarak görülmektedir.

Tez Düzenleme Zor Mu?

Tez formatlama olarak da isimlendirilen tez düzenleme işlemi, word üzerindeki düzenlemeleri kapsar. Tez düzenlemeye ilişkin soruların cevabı da aslında word ortamı ile doğrudan ilişkilidir. Bu ortama hakim olmayan biri için tez düzenleme son derece can sıkıcı bir hal alabilir. Tez düzenlemesi için bu konuda ileri derecede bilgi sahibi olmak gerekir. Aksi halde işler içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

Tezi yazan öğrenciler için tez düzenleme ayrıca uzmanlık istemektedir. Üniversiteler kendilerine özgü belirledikleri kurallar ile tez düzenlemesini önemli hale getirmektedir.  Üniversitelerde tez hazırlama ve kuralları ile ilgili ayrı bir birim bulunmaktadır.  Danışman hoca tarafından yapılan çalışma onaylansa bile üniversite tarafından kurulmuş olan kurul gerekli kontrolleri yapmaktadır. Şartlar sağlanamadığı durumlarda koşullar sağlanana kadar çalışmalar devam etmektedir.

Tez Düzenleme Kontrolleri

Tez düzenleme işlemi danışman hocalar tarafından ilk aşamada gerçekleşebilir. Tez çalışmalarının kontrolünü sağlamak ve incelemesini gerçekleştirmek için üniversitelerde özel birimler bulunur. Tezi en ince ayrıntısına kadar inceleyen bu birim üniversitenin tez yazım kılavuzunda yer alan kurallara tam anlamıyla uyulmasını istemektedir.

Okul tarafından istenen şablona oturtulan tez, düzenleme işlemi ile tüm hatalardan arındırılmaktadır. Yazılan tezin kabul görmesi ve öğrenciyi yıpratmaması adına düzenlemenin en doğru şekilde yapılması gerekir. Bu aşamada tez düzenleme sanıldığı kadar basit mi? Sorusu da konunun çok basit olmadığını ortaya koyar. Bu işlem basit görülen fakat dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir