Araştırma Önerisi Nedir? Neden Hazırlanmalıdır?

Bilindiği üzere, akademik bir çalışma yapmadan önce bir araştırma önerisi hazırlanmaktadır. Bu akademik çalışma tez olduğunda ismi tez önerisi olmaktadır. Aslında araştırma önerisi denilince akla tez önerisi gelmektedir. Bazı kurumlardan araştırma izni almak için araştırma önerisi sunmak gerekse de tez önerisi denilince daha çok tez yazımına başlamadan önce verilen öneri akla gelmektedir. Bunun için araştırma önerisi ile tez önerisi birbirine eş olarak görülebilir.

Lisansüstü eğitimi alıyorsunuz (yüksek lisans, doktora) ve dersler bitti. Tam derin bir oh çekeceksiniz ki, tez yazmanın zorluğu ile karşılaşıyorsunuz. Tam rahatladım derken, şu dersler bitseydi rahatlarım dediğiniz zamanda, gözünüzde daha önce çok büyütmediğiniz ama muhatap olunca kaçacak yer aradığınız tez sürecine giriyorsunuz. İşte bu sürece resmiyet kazandırmak için yapmanız gereken ilk şey, tez önerisini sunmaktır.

 Tez önerisi diğer bilimsel çalışmalardan farklı olarak, akademik dünyaya bilgi sunmak üzere hazırlanmaz. Tez önerisi, bilimsel bir kurulu ikna etmek amacıyla hazırlanır. Fakat ülkemizde iş biraz tersinden işlemektedir. Normalde öğrenci aklına koyduğu araştırma konusu ile ilgili tez önerisi hazırlayıp hocasına sunmalı ve onu ikna etmeye çalışmalıdır. Fakat kendine bu kadar güvenen kişi sayısı az olduğu için herkes bu riski alamamakta. Ülkemizde öğrenciler önce danışman hocasına konuyu beğendirir daha sonra bu konu ile ilgili tez önerisi hazırlar.

Ülkemizde tez önerisi, birçok üniversitenin şart koşması nedeniyle bir gerekliliktir. Bazı üniversiteler tez önerisi yerine, sadece konu başlığının yazıldığı bir formu yeterli görmektedir. Tez önerisinin çoğunlukla bir formalite olması nedeniyle önemi göz ardı edilmektedir. Fakat iyi şekilde hazırlanan bir tez önerisi, araştırmacının işini kolaylaştırmaktadır. Tez önerisi, araştırmanın planı şeklinde düşünülebilir. Bilindiği üzere bir işi planlamak, o işin kolay bitirilmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan tez önerisini bir formaliteyi yerine getirmiş olmak için değil tezin planlanması olarak görmek daha akıllıca olacaktır.

Araştırmaya yeni başlandığı zaman bir öneri hazırlamak, ek bir angarya gibi görülmektedir. Fakat özensiz hazırlanmış bir tez önerisi, ilerleyen aşamalarda araştırmayı çıkmaza sokabilmektedir. Bu sebeple tez önerisi hazırlamayı bir angarya olarak değerlendirmek yanlıştır. Hatta tez önerisi hazırlama zorunluluğu olmasa bile, araştırmacının ileride işini kolaylaştırması açısından, tez önerisi hazırlaması tavsiye edilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir