SPSS Ne Demek

SPSS Nedir? SPSS Analizi Nasıl Yapılır?

SPSS, İngilizce Statistical Package for the Social Sciences ifadesinin kısaltılmış halidir. Spss, bilimsel araştırmalarda kullanılan bir istatistik programıdır. SPSS tarafından 1968’de piyasaya sürülen program, 2009 yılında IBM tarafından satın alınmıştır. Kurumlar ve kuruluşlar pazarlama araştırması yapmak için SPSS programını kullanmaktadırlar.

Spss veri analizi yapan programın en son sürümü SPSS 25’tir. Spss analizi yaptırmak istiyorum diyenler öncelikle programın genel mantığını çözmelidir. Bu programın genel mantığını çözmeden spss analizi yapmaya çalışmak yanlış olur. Program Mac ve Windows bilgisayarlarda çalıştığından bir Mac veya Windows bilgisayarınızın olması gerekir.

Sosyal bilimler alanında araştırma yapmak için kullanılan istatistiksel bir analiz programı olan Spss programı, Microsoft Excel Office’e benzemektedir. Bu bilgisayar programı, sosyal bilimlerin yanı sıra sağlık, fen bilimleri, eğitim ve birçok bilim alanında araştırma yapmak için kullanılmaktadır. Spss analizinin dezavantajı, programın İngilizce olmasıdır. Ayrıca üniversitelerin IBM ile anlaşması ile satın alınan SPSS, pahalı bir istatistik programıdır.

spss veri analizi yaptirmak istiyorum

SPSS ile Veri Analizini Öğrenme

Programı kullanmak birçok insan için zordur. Bunun ana nedeni arayüzünün İngilizce olmasıdır. Bazı alıştırmalardan sonra nereye tıklanacağı hatırlandığı için İngilizce artık bir sorun olmaktan çıkacaktır. Spss örnek verileri programın faydasını göstermektedir. Spss analizi yaptırmak istiyorum diyen kişiler spss analizinin faydalarını fark etmektedirler.

Spss analizi sadece internetten video izleyerek yapılamaz. SPSS verilerini analiz etmenin iki ana yolu vardır. İlk olarak, programın nasıl kullanıldığını açıklayan bir kitap satın alın. Kitapta hangi spss sürümü anlatılıyorsa o sürüm yüklenir. Böylece kitap daha verimli kullanılır. Programın nasıl çalıştığına odaklanmanın en kolay yolu kitaptaki koşullara uymaktır.

İkinci yol, özel bir ders alarak spss analizi yapmayı öğrenmektir. Özel ders alınacağı zaman bunun birebir veya yüzyüze bir kurs şeklinde olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü sadece video ile anlatım yapıldığında  program adım adım açıklanmamaktadır. Özel bir ders alarak temel eğitimden sonra spss öğrenimi videolarla desteklenebilir. Temel bilgiler elde edildikten ve ana kullanım öğrenildikten sonra, videolara bakarak diğer analizlerin uygulanması mümkün olabilmektedir.

Programı doğru kullanmak için, analiz yapmayı öğrenmeden önce 100-150 veri girişine ihtiyacınız vardır. Böylece, standart sapma, ortalama, medyan ve mod gibi hesaplamalar spss veri örnekleri ile hesaplanabilir. Betimleyici istatistikler ve frekans analizi temel analizlerdir. Temel analizlerin yapılması diğerlerine göre kolay olsa da istatistik konusuna yabancı olmayanlar bile bazen zorlanmaktadır.

Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması

Spss analizi, hem lisans programlarında hem de tez aşamalarında, ayrıca iş yaşamında kurumlar ve bireyler tarafından yürütülen pazar araştırmalarında veri analizini en yararlı ve başarılı yapan programlardandır. Analiz edilecek konu ile ilgili veriler spss programına girilir. Spss programına veri girişi yapıldıktan girildikten sonra, verilere göre spss analizi yapılır ve sonuçlar tespit edilir.

Analiz, çalışmada kullanılan en az iki veri grubunu karşılaştırarak gerçekleştirilir. İki grupla ilişkili pazar araştırması sonucunda toplanan sonuçlar, birbiri ardına programa girmektedir. Verileri girdikten sonra spss veri analizi yapılır ve sonuç elde edilir. SPSS verilerini girdikten sonra, veri analizi uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Araştırma yapan, bir tez veya ödev yazanlar ve diyelim ki, spss analizi yaptırmak isteyenler için bu alandaki uzmanlar veri analizi hizmetleri sunmaktadır.

Spss analizine başlamadan önce, pazar araştırmasının nasıl yapılacağına ve hangi kitleye uygulanacağına karar vermeniz gerekir. Analiz edilecek konu üzerinde anketlerin, laboratuvar testlerinin veya saha çalışmalarının yürütülüp yürütülmeyeceğini belirlemek gerekir. Bunları tanımladıktan sonra, çalışma spss veri örnekleri ile başlar. Bunun için spss tablo yorumlama örnekleri incelenebilir.

Akademik Servis ile Spss Analizi

Çalışma alanınızla ilgili yaptığınız analizin doğru olması, analizin doğru yapılmasıdır. Spss verilerinin analizindeki bir hata, toplanan verilerin önemini yitirmesine yol açar. Bu nedenle, spss analiz edilirken dikkatli olunmalıdır. Spss analizi yaptırmak istiyorum diyen araştırmacılar için bu konuda Akademik Servis olarak destek vermekteyiz.

Yapılan araştırma sonucunda toplanan verilerin girişi spss programına yapılır ve uzmanlarımız SPSS analizini yapar. Akademik Servis’in uzman ekibi ile verilerinizin analizini doğru bir şekilde yaptırarak emeğinizi ödüllendirmiş olursunuz.

SPSS Programı Ne İçin Kullanılır?

SPSS Programı istatistik analiz yapmak amacıyla kullanılır. Çeşitli yöntemlerle toplanan veriler, SPSS veri analizi programına eklenir ve daha sonra çeşitli yöntem, modellemeler ile analiz yapılır. Ortaya çıkan analiz yorumlanır ve teze-makale konusu olur.

SPSS Ücretsiz Olarak İndirilebilir Mi?

SPSS ücretsiz olarak kullanılabilir ancak bu yasal yol değildir. SPSS programı birkaç aylık deneme sürümü vererek SPSS’i keşfetmenizi sağlar. Ücretsiz SPSS talebi 1 ay için geçerlidir. Daha sonraki süreçte ise tekrar farklı bir IP ya da cihazdan programı indirip basit işlemleriniz için kullanabilirsiniz.

SPSS İndir

SPSS indirme için buraya tıklayınız ve sayfaya giriş yapınız. Sayfada SPSS indir butonuna tıklayarak ”Bit” değerinize uygun biçimi indiriniz. Resmi ve güvenilir site IBM’nin kendi sitesidir.

SPSS Ücretli Mi?

Evet, SPSS programının full sürümü ücretlidir. SPSS’i ücretsiz olarak kullanmak için 1 aylık deneme sürümünü indirmeniz gerekir. 1 aylık deneme sürümünden sonra ücretsiz kullanımda sona erecektir. SPSS veri analizi taleplerinizi bize iletebilir, bu zorlu süreci kolaylıkla halledebilirsiniz.

İlgili Hizmet: SPSS Analizi Yaptırmak İstiyorum

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir