Üniversitede Ders Kaydı Yapmayı Unuttum Ne Yapmalıyım

Üniversitede Ders Kaydı Yapmayı Unuttum Ne Yapmalıyım?

Üniversitede ders kaydı yapmayı unuttuğunuzda mazeretli ders kaydına başvurmanız gerekir. Üniversitede ders kayıt süreci çok iyi takip edilmelidir. Çünkü her üniversitenin ders kaydı için belirlemiş olduğu bir takvim vardır. Öğrencilerin bu takvimi dikkate alarak ders kayıtlarını yapmaları zorunludur. Ders kayıt işleminden önce öğrencinin eğer varsa öğrenim ücreti ve katkı payını bankaya ödemesi gerekir.

Öğrenciler ders kaydını yaparken o dönem alacağı dersleri seçer ve ders kaydını kesinleştirir. Daha sonra danışmanı seçtiği dersleri kontrol eder ve ders kayıt işlemini onaylar. Ders kayıt ve onay işleminden sonra ders seçimlerinde yanlışlık veya eksiklik olduğu fark edilir ise o zaman da ders ekle/bırak haftası beklenir.

Ders Kaydı Yapmayı Unutursak Ne Olur?

Ders kaydı yapmayı unutursanız o dönemin derslerine giremezsiniz. Ders kaydının yapılmaması sadece o dönemin kaydını ilgilendirir. Diğer dönem öğrenci kaydını sorunsuz bir şekilde yaparsa öğrencilik haklarından yararlanmaya devam eder. Yükseköğretim Kanunu’ndaki ilgili maddelere göre üst üste dört dönem boyunca ders kaydı yapılmaz ise öğrencinin kaydı silinir.

makale duzenleme

Üniversiteye Kayıt Olup Ders Kaydı Yapılmazsa Ne Olur?

Üniversiteye kayıt olup ders kaydı yapmayan öğrenci o dönemdeki derslere ve sınavlara girme şansını kaçırır. Bu yüzden ders kaydını yapmadığı dönemde öğrencilik haklarını kaybeder. Ancak ders kaydının yapılmadığı dönem de öğrencinin azami öğrenim süresine dahil edilir. Bu durum öğrenci açısından bir kayıptır.

Keşfedin: Tezde Yöntem

Üniversite Ders Kayıtları Uzatılır mı?

Üniversiteler ders kaydını unutan ya da herhangi bir nedenden dolayı yapamayan öğrencilerin mağdur olmaması için ders kayıtlarını uzatır. Bu sürece de mazeretli ders kaydı denir. Mazeretli ders kayıtlarının kaç gün süreceğine üniversite karar verir. Bu durum aslında kaydını yapmayı unutan öğrencilere verilmiş ikinci bir şanstır. Ders kaydını yanlış yapan öğrenciler için ise ders ekle/bırak haftası uygulaması vardır.

Ders Kaydı Yapılmazsa Kaydım Silinir mi?

Ders kaydı yapılmaz ise öğrencinin kaydının silinmesi durumu söz konusu değildir. Ders kaydı üniversitelerde güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda iki kere yapılır. Bu yüzden öğrenci ders kaydı yapmaz ise sadece o döneme ait öğrencilik haklarını kaybeder. Sonraki dönemlerde ders kaydını yapmaya devam eder ise kaldığı dönemden öğrenime devam eder.

Keşfedin: Tezde Önsöz Nedir

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir